Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, Dünya İnme Günü vesilesiyle yapılan bilgilendirmeye göre; beyin-damar hastalıkları, ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alırken, inmeye bağlı ölüm hızı yaşla birlikte artıyor ve tüm yaş gruplarında kadınlarda, erkeklere göre daha yüksek oranlarda gerçekleşiyor.

Kol ve bacaklarda ani başlayan tek taraflı güçsüzlük ve/veya uyuşma, konuşma güçlüğü ve bozukluğu, yüzde asimetri, çift görme, dengesizlik ve bilinç seviyesinde değişiklikler, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan inmenin belirtileri olabileceğinden en kısa zamanda uygun tedavi merkezine başvurulması gerekiyor. İlk 4,5 saat içerisinde yapılan girişimler sayesinde hastalığın etkilerine daha az maruz kalındığı ve bu hastalığı bağlı olarak engelli olma ve ölüm oranlarında azalma görüldüğü biliniyor.

İnmeden Korunun!

İnme riskini azaltmak için; tütün ve alkol kullanımının yanı sıra sigara dumanından uzak durulması, günde en az 30 dakika ev ve bahçe işi ya da yürüyüş gibi fiziksel aktivite yapılması, diyette yağ, şeker ve tuzun azaltılması, günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmesi önem taşıyor.

Ayrıca doktora danışılarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilonun öğrenilmesi, doktorun önerilerine uyulması, aile bireylerinin de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik edilmesi öneriliyor.