Çumra Şeker’in 20. Şeker Pancarı Alım Kampanyası törenine; PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Jandarma Komutanı Musa Ceylan, İlçe Müftüsü Ali Abay, İlçe Emniyet Müdürü Muhammed Tayfun Girgin, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadağ, Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Turan, Zafer Bülbül, Selçuk Koçyiğit, Celal Balcı, Çumra Şeker fabrikasının kurucu üyeleri, ilk hasat pancarını getiren üreticiler, bölge çiftçileri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileri ile çalışanlar katıldı.

 Saygı Duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende bir konuşma yapan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, kampanya döneminin hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“20 yıl önce 18 kişilik Kurucu Heyet olarak buradaydık. O gün yaşadığımız heyecanı bugün de aynı coşku ile yaşıyorum. Bence dünya rekoru sayılabilecek bir zamanda bitirilen bir fabrikadayız. Türkiye’nin en büyük ve en modern şeker fabrikasında bugün 20. Pancar Alım Kampanyamızı açıyoruz. Çumra Şeker fikrinin ortaya atılmasında ve bu hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Recep Konuk Bey olmak üzere tüm kurucu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu süreçte hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarımız var, onlara da Allah’tan rahmet diliyorum.

 Konya Ovası pancarın kalesidir. Geçen yıl pancar fiyatlarının bin 400 ile bin 450 civarında kalmasına rağmen yüzde 15 daha fazla pancar üretildi. Haliyle şeker üretimimiz de artmıştı. Önümüzdeki yıl Çumra Şekerin kapasitesinin artırılması gündemimizde, 17 bin ton olan günlük işleme kapasitesinin, 20 bin-22 bin tonlara çıkarma planımız var. Cihanbeyli-Altınekin bölgesine kurulacak fabrikamızın da kapasitesi 14 bin ton olacak, dolasıyla gelecek yıllarda Konya Şeker’in kotasının artması gerekecek. Pancar fiyatlarının da kısa zamanda açıklanmasını bekliyoruz.

 Çumra Şeker Fabrikası alanında 3 bine yakın personel çalışıyor. Çumra, kabuğuna sığmayan bir ilçemiz. Sanayisi, turizmi ve tarımıyla gelişiyor. Bu büyümede ve gelişmede fabrikamızın da büyük katkısı ve etkisi var. Pancarın geleceği parlak, Çumra’da pancarın geleceği çok daha parlak.”

 Konuşma sonrasında, fabrikaya ilk şeker pancarını getiren çiftçiler arasından kura çekimi ile belirlenen 3 çiftçiye hediyeler protokol tarafından takdim edildi ve açılış merasimine geçildi. İlk olarak kantar başında dua edildi ve kurban kesilerek, protokol tarafından 2023-2024 Kampanya döneminin açılış kurdelesi kesildi. Açılış sonrasında aynı zamanda kendisi de bir çiftçi olan Başkan Ramazan Erkoyuncu, çiftçiler adına pancarı kantara teslim etti. Erkoyuncu ve yönetim kurulu üyeleri, pancar polar ve analiz ölçüm merkezini de ziyaret ederek, buradaki ilk ölçümleri gözlemlediler.

NURAY GÜNGÖR YARIŞMA İÇİN KATAR’DA NURAY GÜNGÖR YARIŞMA İÇİN KATAR’DA

2023-2024 kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi, üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak. Günlük pancar işleme kapasitesi 17 bin ton olan Çumra Şeker fabrikasında, 7 gün 24 saat pancar alımları devam edecek. Bantlardan ilk şeker 20 Eylül 2023 tarihinde akacak. Bu yıl kampanya süresinin ise 149 gün olması planlanıyor.