Dünya’da önemli başarılara imza atan ve Eylül ayında İtalya’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’na

Konya’da düzenlenen kampla hazırlanan Down Sendromlular Futsal Milli Takımı antrenör ve sporcularını, Torku Şeker Spor Kulüp Başkanı Ahmet Bozdam ve kulüp yöneticileri kapıda karşılayarak özel sporcularla tek tek ilgilendiler.

Milli takım sporcuları ve teknik heyetini Konya Şeker sosyal tesislerinde konuk eden Torku Şeker Spor Kulübü Başkanı Ahmet Bozdam, yaptığı konuşmada; “Hem Avrupa Şampiyonu hem de Dünya Üçüncüsü olarak önemli bir başarıya imza atan, hayallerinin peşinde koşup zirveye çıkan sporcularımızı, onları destekleyen ailelerini ve fedakarca başarıların mimarı olmayı sürdüren teknik heyetimizi tebrik ediyorum. Her özel bireyin mutlaka bir spor branşına yönlendirilmesini önemsiyoruz. Sadece başarı için değil, sosyalleşme için de bu çok önemlidir. Kulüp olarak biz de bedensel engelliler badminton branşında faaliyet göstererek bu konuya hassasiyetimizi ve desteğimizi ortaya koyuyoruz. Bugün örnek gösterilecek bir azmin, kararlılığın, çalışmanın neticesini almış bir takımı misafir etmekten çok gururluyuz. Özel çocuklarımızın; ellerinden tutulduğu zaman hayata nasıl sarıldıklarını, kendilerine nasıl güven duyduklarını ve mutlu olduklarını görmenin hazzı başkadır. Bunu gözlerinde görüyoruz. İnşallah Avrupa Şampiyonluğu’nu ikinci kez kazanarak ülkemize dönerler. Böyle bir ekibi konuk etmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Hepsinin alnından öpüyor ve başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Aileler Video Göndersin”

Down Sendromlular Futsal Milli Takımı’nın antrenörlerinden İbrahim Acar da Türkiye Futbol Federasyonu’nun, “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında kurdukları takımla bu çocukların hayatlarına dokunduğunu belirterek; “Belki kapısının önüne çıkmayan Down Sendromlu bir çocuğumuz Peru’ya, İtalya’ya giderek üstelik madalyalar ile dönmüş oluyor. Bu branşta ligimiz olmadığı için 150 gencimizi kampa toplayıp seçme yaptık. Sponsorların desteğiyle yakın zamanda lig kurabilmek için çalışmalar sürüyor. Aileler, fazla değil azıcık yeteneği olan çocuklarının videolarını bize atsınlar yeter. Konya’da desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediyesi’ne, idman sahasını açan Selçuk Üniversitesi’ne, burada olmamıza vesile olan PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Torku Şeker Spor Onursal Başkanı Ramazan Erkoyuncu’ya, Konya Şeker çalışanlarına ve kulüp yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir ortamdı. Bugün diyeti kaldırdık. Yatış saati de serbest olacak.” şeklinde konuştu.

Programa; Down Sendromlular Futsal Milli Takım Antrenörleri İbrahim Acar, Uğur Arı, Hüseyin Dağdelen ve İlyas Sarı ile sporcular Volkan Yavuzaslan, Hami Haldız, Anıl Koçak, Birkan Dikici, Resul Orakçı, Mert Uruk, Hüseyin Dinç, Tahra Kavis, Furkan Özdemir, Muhammet Emin Bekgöz, Yasin Kadir Çayır, Hacı Ömer Arslantürk ve İsmail Karakaya katıldı.

Akşam yemeği sonrası Konya Şeker kampüsü havuz başında çay ikramı eşliğinde geç saatlere kadar sohbet eden kulüp yöneticileri ve sporcular, bol bol öz çekim yaparak eğlendiler. 1952 yılında dikilmiş olan dev çınarın önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmeyen özel sporcular, Eylül ayındaki Avrupa Şampiyonası için şampiyonluk sözü verdiler.

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu ve Özel Sporcular Spor Federasyonu iş birliği ile ilk kez 2017 yılında kurulan Down Sendromlular Futsal Milli Takımı, 2018’de Avrupa Üçüncüsü oldu. Milli takım, 2021 yılında ise Avrupa Şampiyonu olmayı başardı. Özel Sporcular Down Futsal Milli Takımı, Peru’da yapılan 2022 FIFDS Dünya Futsal Şampiyonası’nda ise Portekiz’i yenerek tarihinde ilk kez Dünya Üçüncülüğü elde etti.