AKM önünde biriken halkın Orhan Erdem ve Salih Akkaya’nın etrafını sararak sık sık samimi pozlarla fotoğraf çektirmeleri ise, halk nazarında karşılık bulduklarının en açık göstergesiydi.

22. 23. 27. dönem Konya Ak Parti milletvekili ve yine 28. dönem Konya 2. sıra Ak Parti milletvekili adayı olan Orhan Erdem, sadece Akşehir bölgesinin değil artık bundan böyle tüm Konya'nın siyasi ağabeyi olduğunu listenin başında yer alarak kanıtlamış oldu.

Verilen bu sıranın Ak Partinin Orhan Erdem'in şahsına ve Akşehir'e verdiği değeri göstermesi açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim.

Orhan Erdem bulunduğu her ortam ve katıldığı programlarda samimi duruşu ile kabul görmesi, vatandaşı pür dikkat dinlemesi, davetlere icabet etmesi, telefonla arandığında cevap vermesi, mütevazılığı kişiliği ile dikkat çekmesi, siyasetin en sevilen yüzleri arasında yer almasını sağladı.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mustafa Akış, MHP Konya milletvekili adayları Konur Alp Koçak ve Salih Akça’nın açılışta konuşma yapmaları, AK Parti ve MHP ilçe teşkilat mensuplarının full kadro katılmış olmaları, Yeniden Refah ve BBP ilçe başkanlarının hazır bulunmaları, Cumhur ittifakının uyumunu gösteren olumlu bir işaret olarak algılandı.

Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci’nin yaptığı dua sonrasında, protokolün kurdeleyi kesmesiyle misafirler içeri davet edildiler. İçerisi öyle güzel döşenmiş ki masaların ve sandalyelerin dizaynı, kitapların raflardaki dizimi, duvarların görüntüsü harika bir ambiyans oluşmuş.

Dönemeç kitap kafe'de popüler yazarlara ait 3.000 adet her türden kitabın mevcut olduğu, ziyaretçi sayısının yüzlerce bazı saatlerde sıra beklendiği, salonun 130 olan kapasitesinin günün her saatinde tam dolduğunu, sabah saat dokuzdan gece 22. 00'ye kadar açık olan kütüphanenin, bayram günleri hariç hafta sonları dahil açık tutulduğu bilgisini aldım.

Merdivenden çıkamayanların asansör kullanabildiği, tüm kitapların bar kotlu olduğu ve kitapların yanlışlıkla dışarıya çıkmasının önlenmesi için kapılarda alarm sisteminin bulunduğu ifade edildi.

Dönemeç kitap kafe üç bölüme ayrılmış.

Sesli bölüm bilgi alışverişlerinin yapılabildiği bir alan, az sesli bölüm gurup olarak ders çalışılan bir alan ve sessiz bölüm öncelikle akademik çalışmaların yapılacağı izolasyonlu tamamen sessiz oda olmak üzere, üç bölümden oluşturulmuş.

Bunların yanı sıra dergi okuma bölümü olarak adlandırılan büyükçe bir masa konmuş ve pek yakında bu masada günlük gazetelerin de bulunacağı söylendi.

Dönemeç kitap kafe de Nasreddin Hoca köşesi de unutulmamış. Bununla birlikte Mehmet Akif İnan, Mustafa Kutlu, Nuri Pakdil, Erdem Beyazıt, Ali Kutlay, Cahit Zarifoğlu, Alaeddin Özdenören, Rasim Özdenören ve Abdurrahim Karakoç, Sezai Karakoç, Mehmet Akif Ersoy, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Nazım Hikmet'den oluşan güzel adamlar olarak adlandırılan şair ve yazarlarımızın fotoğraflarının bulunduğu görseller konmuş.

Kitap okuma alışkanlığınız olmasa dahi gidip görmenizi, bir bardak çay eşliğinde simit yemenizi rica ediyorum.

Çünkü o havayı soluyup kitaplara dokunup okumamanız mümkün olmaz diye düşünüyorum.

Gerçekten okuma ve ders çalışma salonu çok keyifli bir ortam ve yanında Akşehir Belediyesinin çay ve simit ikramı daha ne olsun.

Bu fikrin sahibini ve hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutluyorum. Şehrimiz için çok kıymetli bir kazanım olmuş, hayırlı mübarek olsun.