Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında yürütülen “Kullan Organik Gübreyi Toprağın Organik Maddesi, ürününün verimliliği artsın projesi” çerçevesinde İlçemiz sınırlarında 2022 OTBİS’ de kayıtlı organik çilek üretimi yapan çiftçilere organik sıvı gübre desteklemesi yapıldı.

Proje kapsamında, Akşehir’de organik çilek üretimi yapan 120 çiftçiye % 75 hibe destekli % 25 çiftçi katkı paylı olarak, her bir çiftçiye 40 litre organik sıvı gübre dağıtımını, projede görev alan Ziraat Mühendisleri Mustafa Haluk Irgın, Hasan Hüseyin Oymak, Ahmet Uludağ ve Fatih Yıldız tarafından Çakıllar Mahallesinde gerçekleştirildi.

Akşehir’de 448 üretici tarafından, 24 farklı üründe 28 kırsal mahallede 18 bin 155 dekar alanda organik tarım üretimi yapıldığını ifade eden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner Kahraman sözlerine şöyle devam etti; “Yapılan bu organik tarım yedi farklı Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu (KSK) tarafından denetlenmekte ve sertifikalandırılmaktadır.  Organik Tarım kapsamında, organik çilek üretimi ise ilçemizde 1994 yılında Çakıllar Mahallemizde başlamış. Zamanla Çamlı, Ilıcak ve Yaylabelen Mahallerimizde de gelişerek yaygınlaşmıştır. 2022 yılı OTBİS kayıtlarına göre 4 mahalle ve 120 üreticimiz tarafından 1545 dekar alanda organik çilek üretimi yapılmaktadır. Üretilen organik çilek ise yerel firmalarımız tarafından işlenerek yurt içi ve yurt dışı piyasalarında değerlendirilerek ülke ekonomisine değer katmaktadır” dedi.

Dağıtım programına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner Kahraman, Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül, Çakıllar ve Ilıcak Mahalle Muhtarları ile proje kapsamında yer alan organik çilek üreticileri katıldı.