Dernek ziyaretinin ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi Erdal Güvendik tarafından da misafir edilen ve Güvendik Pastanesi’nde tatlı ikramında bulunulan Küçükandonyadis’e Akşehir Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Cevat Nuri Bozoğlu da Fenerbahçe armalı saat hediye etti.

Büyükada’da doğdu, futbolun Ordinaryüs’ü oldu, doğduğu yerde toprağa verildi

Fenerbahçe Marşı’nda adı geçen sembol oyunculardan olan Lefter Küçükandonyadis, futbola Büyükada’da başlamış ve Taksim Spor Kulübü’nde yetişmişti. Vatani görevini yerine getirdiği 4 yıl süren askerlik döneminin ardından Fenerbahçe Kulübü’ne giren ve oynadığı futbolla dikkat çeken Lefter, 1951 yılında İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. Daha sonra 1 yıl da Fransa’nın OGC Nice takımında oynayan efsane futbolcu, 1953-1954 sezonundan itibaren yeniden Fenerbahçe’de top koşturmaya başladı. Aynı sezon İstanbul Ligi’nde gol kralı olan Lefter, 1964’e kadar toplam 17 yıl giydiği Fenerbahçe forması altında 400’ün üzerinde gol kaydederek erişilmesi güç bir rekora imza attı.

Futbol yaşamında toplam 50 kez milli formayı giyerek 50. Milli Maç Altın Madalyasını alan ilk futbolcu olan Lefter’in 1954 FIFA Dünya Kupası’nda Güney Kore’ye attığı gol, Dünya Kupası tarihinin 400. golü olarak kayıtlara geçti. Milli takım formasıyla attığı 21 golle En Çok Gol Atan Milli Oyuncu unvanını 33 yıl boyunca elinde tutan Lefter Küçükandonyadis, 9 kez de milli takım kaptanlığını üstlenmişti.

Yalnızca Fenerbahçe’nin değil Türk futbolunun da efsane forvetleri ve unutulmaz isimleri arasında yer alan, 3 Mayıs 2009 tarihinde Kadıköy Kuşdili Parkı’na heykeli dikilen ve 86 yaşında hayata gözlerini yuman “Ordinaryüs” Lefter, Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda düzenlenen törenle uğurlandığı Büyükada’da toprağa verildi.