KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; vatandaşlar, yapı ruhsatı bulunan yapılar için ilçe belediyelerinden yapı kullanma izin belgesi almak amacıyla gerekli olan içme suyu ve kanalizasyon bağlantı durumlarının bildirildiği Su ve Kanalizasyon Abone Hattı Bağlantı Durum Belgesini KOSKİ’nin resmi web sitesi üzerinden kolayca alabiliyorlar.

Belgeyi almak isteyen vatandaşlar; online.koski.gov.tr adresinden e-Koski ekranına giriş yapıp Abone Hattı Bağlantı Durum Belgesi sekmesine tıklayarak başvuru yapabiliyor, ödeme işlemi esnasında cep telefonlarına SMS ile gelen onay ve ödeme işleminin ardından bir sonraki aşamaya geçiyorlar. KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan belge sonrası cep telefonlarına ikinci bir bilgilendirme SMS’i gelmesiyle de PDF uzantılı olarak hazırlanan, daha sonra abonelere mail ve SMS ile gönderilen belgeler, ihtiyaç halinde yine aynı ekran üzerinden temin edilebiliyor.

Yapılan bilgilendirmeye göre; Su ve Kanalizasyon Abone Hattı Bağlantı Durum Belgesini vatandaşlar kendileri veya başkası adına da alabiliyorlar.