15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü vesilesiyle yazılı bir açıklamada bulunan Hüseyin Çığ; Akşehir Belediyesi’nin, engellilerin erişebilirlik hakkına yönelik uygulamalarda yetersiz kaldığını iddia ettiği açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Beyaz Baston, görme engellilerin bağımsızlığı için önemli bir araçtır. İngiliz bir fotoğrafçı tarafından bulunan ve ülkemizde 1980 yılından sonra kullanılmaya başlanan Beyaz Baston konusunda ne yazık ki ülkemiz, birçok ülkenin gerisinde kalmıştır. Kaldırımların Beyaz Baston kullanımına yeterince uygun olmaması, sorunları beraberinde getirmektedir.

Belediyeler, erişebilirliği tam olarak sağlayacak çalışmayı yapmıyorlar. Bugünlerde Akşehir’in merkezi noktalarında yol yapım çalışmaları var ancak güvenlik önlemi alınmıyor. Bazı esnafların kaldırım işgalleri devam ediyor. Akşehir Belediyesi, daha önce yapılan uyarıları dikkate almıyor.

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü vesilesiyle buradan tekrarlıyorum; 5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun 3. Maddesinde yer alan erişebilirlik hükümlerine uygun hareket edin. Akşehir’de yaşayan görme engellilerin kaldırımlarda rahat yürümelerini kolaylaştırın, hayata katılmalarına destek olun.”