Okulun adından İsmet İnönü isminin kaldırılmasının, Akşehir’in tarihine yapılan bir saygısızlık olduğunu belirten Eray Zengin, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Akşehir’in en eski eğitim kurumu ve bir anlamda kentimizin yaşayan tarihi olan İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi geçtiğimiz günlerde tamamen yıkıldı. Maalesef hem öğrencileri hem öğretmenleri hem siyasiler hem de Akşehir halkı bu yıkıma sessiz kaldı. Okul bir dönem geçici olarak özel bir okula taşındı, şimdi ise Savaş Mahallesi’nde bulunan Nasrettin Hoca MTAL yanına yapılan yeni yerinde eğitime devam ediyor.

1946 yılından bu yana eğitim veren bu okul birçok sanatkar yetiştirmiş, mezunlarının birçoğu Akşehir sanayisinin yetenekli ustaları olmuşlardır. Gerek yurt içinde gerekse yurtdışında çalışarak ülkemizin üretimine ve ekonomisine katkı sunmuşlardır.

Geçtiğimiz günlerde alınan bir kararla maalesef okul, yanına taşındığı okulla birleştirilerek İsmet İnönü ismi yok edilmiştir. Artık Akşehir’in İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi adında bir okulu yok. Sessiz sedasız önce okulunu yıktılar şimdi de ismini sildiler.

Milli Kurtuluş Savaşımızın Batı Cephesi Karargahı Komutanı’dır İSMET İNÖNÜ. Akşehir’imizin onurlu tarihinin bir parçasıdır İSMET İNÖNÜ. Gerek Kurtuluş Savaşımız döneminde gerek Cumhurbaşkanlığı döneminde ülkemize çok büyük hizmetler eden milli bir kahramandır İSMET İNÖNÜ.

Aslında bu isim değişikliği, Akşehir’in tarihine yapılan bir saygısızlıktır. İsmet İnönü’ye yapılan bu vefasızlık vicdanları derinden yaralamıştır. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmesini istiyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, “İsmet İnönü” isminin okula tekrar verilmesi için gerekli hukuki girişimleri başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Ömrü savaş meydanlarında geçmiş, Lozan kahramanı İsmet Paşamız bu kararı alanlara seslenmiş sanki; Tarih kürsüsünden halinizi seyrediyorum. Suçluların telaşı içindesiniz.