‘Okumanın hastasıyız’ sloganıyla yola çıkan öğretmenler, Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda; Yaşar Kemal’in Teneke isimli romanını okuyan öğretmenler, kitaba dair yorumlarını birbirleriyle paylaştı.

Atölye grubu tarafından yapılan değerlendirmede; Yaşar Kemal ve eserleri ile ilgili düşüncelerin paylaşıldığı toplantıda büyük yazarın yaşamı, mücadelesi, eserlerinde kullandığı üslup ve olay kurguları ele alındı. Yol arkadaşlığı yaptığı aydınlarla ilgili bilgiler verildi. Yazarın toplumun yarasına dokunan konuları eserlerinden eksik etmemesi beğeni ile değerlendirildi. Yoksulluğun halkın sırtından kaldırılması, gariban halkın yaşam koşullarının iyileşmesi için verdiği mücadele örneklerle anlatıldı. Toplantı eseri olan Teneke’nin kahramanları grup üyeleri tarafından soru-cevaplar eşliğinde değerlendirildi. Öğretmenler kitabı değerlendirirken aynı zamanda bilgi, kültür, düşünce paylaşımı da yaptıklarını böylece kendilerine çok farklı deneyimler kattığını söylediler.

Bir sonraki ayın kitabı olarak ünlü Rus Yazar Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’da karar kıldılar. Okumaya, anlamaya, gelişmeye istek duyan tüm öğretmenleri aralarında görmek istediklerini ifade ettiler.