Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla sona eren çelenk sunma töreni sonrasında kutlamalara, Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan programla Akşehir Kültür Merkezi’nde devam edildi.

Programa; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okumasıyla başlayan programda, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Konya Milletvekili Orhan Erdem’in Öğretmenler Günü mesajları okundu.  

İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Her 24 Kasım, toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlamak amacında olan biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün, tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık unutulmadıklarını gösteren vefa günüdür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleklerindendir. Neden mi? Çünkü öğretmenlik; her birimizin içinde bir cevher olarak saklı bulunan, insanlık hürriyetinin yoğurulduğu, şekillendirildiği ve pişirildiği bir alandır. Bir ülkenin geleceğinin ve geçmişinin birlikte, güvenle emanet edildiği nadir bir meslektir. Cahil karanlığı aydınlatan ışık, çaresize çare, umutsuza umut, gönül yarasına merhemdir. Kimi zaman teknolojiyle iç içe olan sınıflarda o teknolojiye ayak uydurmaya çalışan, kimi zaman ülkenin en ücra köyünde kentinde, sunulan sınırlı imkanlarla öğrencisini okutmaya çalışan mücadeleci bir ruhtur. Kimi zaman öğrencisiyle yan yana yürüyen bir eşitçi, kimi zaman onların önünden ilerleyen ve ışık tutan bir yol gösterici, kimi zaman da öğrencilerin ardında duran ve sırtını sıvazlayan bir merhamet timsalidir.”

Emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Emekli Öğretmen Mustafa Orhan; Hizmet Şeref Belgesini, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitlerimiz, gazilerimiz ve özellikle şehit ve gazi öğretmenler adına kabul ettiğini belirtti. Mustafa Orhan ve Abdil Uğur’a Hizmet Şeref Belgeleri, Kaymakam Mehmet Özel tarafından takdim edildi.

Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren ve ödülleri Kaymakam Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu  tarafından verilen öğretmenler de şu şekilde sıralandı:

Masa Tenisi Turnuvası: Ömer Mercan, Mehmet Turgutalp, Kamil Cura.

Kompozisyon Yazma Yarışması: İbrahim Sarıtaş, Gökhan Yıldırım, Safiye Kayfeci.

İlçede görev yapan tüm öğretmenlere Akşehir Belediyesi’nin hediyesi olan fincan takımları, sembolik olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürlerine takdim edildi. 

Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi’nin hazırladığı oratoryo gösterisine bir öğretmen zeybek oynayarak eşlik etti. Oratoryonun son bölümünde, isimleri ve resimleri perdeye yansıtılarak anılan şehit öğretmenlerin her biri için sahneye karanfiller bırakılması, duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Program, hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ