“Çocuklarımızın Güvenliği Tehlike Altındadır!” başlığıyla yapılan açıklamada; bir tarikat vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki bir müridi ile evlendirdiği haberlerinin şok içerisinde takip edildiği belirtildi. “O artık senin kocan!” denilerek bir oyun gibi sunulan sözde evlilikte, 6 yaşındaki çocuğun sistematik olarak istismara uğradığının 2012 yılında yapılan bir doktor muayenesinde ortaya çıktığı ancak açılan soruşturmanın, başkasının kemik yaşı raporu kullanılarak kapatıldığı iddiasına yer verilen açıklamada, mağdurun baskı nedeniyle yıllarca susmak zorunda kaldığı aktarıldı.

Yılların ardından şikayetçi olarak suç duyurusunda bulunan mağdurun yaşadıklarının, tarikat ve cemaat yapısı içinde yer alan çocukların maruz kalabildikleri duruma işaret ettiği vurgulanan açıklamada, bilinen en son gelişmeye göre anne, baba ve söz konusu müridin istismardan dolayı 27’şer yıl hapis ile cezalandırılmasının istendiği hatırlatıldı.

Bireylerin dini inançlarının kötüye kullanılmasıyla başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yayılan şiddet sarmalı karşısında ve ülkedeki cemaat ve tarikat yapılanmaları açısından duyulan kaygı ve üzüntünün dile getirildiği açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Bu yaşananların ilk olmadığını bilmek hepimiz için çok acı vericidir. Bu olayın hukuku, adaleti ve demokrasiyi yok eden kararla üstünün kapatılmasına izin verilmemesini umut ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” sözüyle ÇYDD olarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Laikliğin varlığını koruduğu Çağdaş Türkiye’de çocukların istismara uğramadığı ve suçların üstünün örtülmediği günler için emek vermeye devam edeceğiz!”