Sözlerine Bermende Mahallesi’nin şanlı tarihinden söz ederek başlayan Nuri Köksal; “Sevgili Savaş köylüler, sevgili Bermende’liler, biraz daha geriye gidersek sevgili Permata’lılar. Bildiğiniz üzere Permata zamanla değişerek Bermende’ye dönüşmüştür. Permata mücevher demek sevgili Savaş köylüler. Hakikaten tarih boyunca Akşehir’in sosyoekonomik yaşamında, kültüründe Bermende’nin çok özel bir yeri olmuştur. Akşehir’in tarihini ve kültürünü araştırmak ve genç nesillerimize tanıtmak için kurduğumuz Akşehir Akademisi Vakfı’nın arşivinde 20. yüzyılın başındaki Bermende’nin haritalarından, hatıra defterlerine, hatıra eşyalarına kadar çok özel kayıtlarımız bulunuyor. Bu değerli kayıtlarımızı günün birinde Savaş köylü genç nesillerimizin de bu toprakların zenginliğini, mücevher değerindeki geçmişini öğrenmeleri için kitap haline getirmeyi planlıyoruz. Bermende’nin kurtuluş savaşında da Atatürk’ün hatıralarında sıklıkla yer alan çok özel bir yeri vardır. O nedenle eski Bermende köyümüz, yeni Savaş Mahallemiz bu şanlı tarihi ile ne kadar övünse azdır.” dedi.

Akşehir ve kırsal mahallelere olan tarihi sevdasından bahseden ve bu şanlı tarihin yaşatılması gerektiğine değinen Köksal şu ifadelere yer verdi:

“Akşehir coğrafyası ile ilgili sevdamız, hizmetimiz ömürlüktür. Meselemiz, işimiz gücümüz hep Akşehir oldu, hep öyle olacak. Geçen yılların getirdiği birikimlerle ve herkesi kucaklayan tarafsız kişiliğim ile bu hizmetin ihtiyaç olduğunu gördüm. Akşehir aşkı ile bu yola çıktım. Akşehir ve kırsal mahallelerimizin geldiği son noktada Bermende Mahallemizde ki çiftçimizden Yeni Mahallede sahur yaparken zorluk yaşayan evlere kadar sosyal belediyeye, üretimi destekleyici belediyeye dönmemiz gerekiyor. Ben herkesin başkanı, halkı kucaklayan Başkan olarak halkçı belediyeciliği tekrardan başlatacağım. Biliyorsunuz burada çok değerli tarihi olan bir hamamımız var. Bermende Hamamını muhtarlığımızla birlikte belediye tarafından restore ederek bir göç müzesi, Bermende Tarih Odası haline getireceğiz. Bu sayede hem gençlerimizin hem de dışarıdan gelen turistlerimizin gezip bilgilenecek. Zaman içerisinde bu ziyaretler Bermende’li hemşerilerimiz için bir gelir haline dönüşecek. Sizlerin huzurunda bu uygulama için ilk restorasyon işimizi Bermende Hamamı’ndan başlatıyoruz. Bermende’nin mücevher değerindeki tarihi ömürlük olacak. Hep beraber değişimimiz ve dönüşümümüz için bir olacağız, parçalanmayacağız.”