1999-2004 yılları arasında Akşehir’de Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Dr. A. Nuri Köksal’ın diğer adaylar gibi aday adaylığı başvurusunda bulunması partililerce sevinçle karşılandı.

CHP Akşehir İlçe Örgütü’nde halen Cevat Nuri Bozoğlu ve Dr. Nuri Köksal’ın aday adaylık başvuruları bulunuyor. Akşehir Belediye Başkanlığı için partinin kesin adayı bu hafta içinde yapılacak CHP Parti Meclisi’nde görüşüldükten sonra karara bağlanacak ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Nuri Köksal dün akşam saat 21.00’de sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir video ile adaylığına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Sevgili Akşehirliler,

“Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Öncelikle milletçe hepimizi derinden yasa boğan bölücü hain PKK terör örgütü tarafından şehit edilen vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Bu toprakları bize vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimiz ile tüm ecdadımızı rahmet ve dua ile anıyorum. İçinde bulunduğumuz mübarek üç ayların da İslam alemine ve siz kıymetli hemşerilerime esenlikler ve hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.  

Ortak sevdamız Akşehir'e hepinizin bildiği gibi gerek mesleğim olan hekimlikle sağlık alanında gerek vakıf ve dernek gibi çalışmalarla hayır ve kültür işlerinde gerekse de belediye başkanı olarak hizmet alanında hep bu şehir için çalıştım. 

 Akşehir’imiz Sultandağı'ndan Doğanhisar'a, Yalvaç’tan Yunak’a kadar uzanan tarihi coğrafyanın ortak adıdır... Ve bu topraklarda doğan, doyan, yaşayan ve gönülden bağlı olan herkese de Akşehirli denir. Ve Akşehir, Akşehir Belediyesinden Akşehir Belediye Başkanı ve Belediye meclisi tarafından yönetilir! Bu kutsal görev atalarımızdan miras, çocuklarımızdan emanettir. Yaradanın emrettiği gibi her emaneti ehline teslim etmek ve liyakati esas almak her birimizin görevidir. Bundan hareketle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Garp Cephesi Karargâhı olan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mayasının çalındığı Akşehir'in yeniden belediye başkanlığını üstlenmem konusunda sizlerin yoğun taleplerinize teşekkür ediyorum. Yıllardır söylediğim ve önceki konuşmalarımda da dile getirdiğim gibi bu konuda kendimin bir talebi olmadı. Fakat gençlerimiz başta olmak üzere ısrarlı talebiniz sonucunda değişimden yana partilerin birleşmesi gerektiğini ifade ettim. İyi niyetle başlayan ittifak görüşmeleri kimi partilerimizin genel merkez kaynaklı, kimilerinin de başka nedenlerden dolayı maalesef olumlu sonuç vermedi.  Buna rağmen yine de sizlerin ve pek çok partimizin aday olmam konusunda talepleri devam etti. Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere altı partimiz adaylık teklifinde bulundular. Bir diğer partimizin aday adaylarıyla gerek o süreçte gerekse de adaylık açıklamasından sonra yüz yüze samimi görüşmeler yaptım. Lâkin yukarıda anlattığım gibi tek çatı altında birleşme mümkün olamadı. Hatta Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti dışında bir diğer parti altında birleşme teklifim de kabul görmedi.  Bu süreçte emeği geçen tüm parti ve kişilere teşekkür ediyorum. Sonrasında da pek çok hemşerimle görüşmeler yaparak geleceğin ve gençlerin Akşehir'i için kamuoyunun benden sorumluluk üstlenmemi istediğini gördüm.

Tüm bu nedenlerle ekibimle birlikte;

Gelecek kaygısında olan binlerce hemşerimize umut olmak için, 

55 Mahallemizde oturan yaklaşık 94.000 hemşerimin hiç birini hangi parti ve görüşten olursa olsun ayırmadan ve kampanya sürecinde tarımdan, sanayiye kadar her alanda açıklayacağımız pek çok proje ile Akşehir 'i hak ettiği yere getirmek için,

Allah'ın dilsiz kulları, başıboş sokak hayvanlarını inancımızın ve bilimin ışığında incitmeden bu sorunu iki ay içinde çözmek için,

Nasreddin Hoca Şenlikleri 'nin yeniden Türkiye'de adını duyurmak için,

3. Lige çıkardığımız ve daha ilk yılda liderliğe oynar hale getirdiğimiz Akşehirspor 'un yeniden o başarıları yakalaması için, 

 Şu an itibari ile Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında Akşehir Belediye Başkan aday adaylığımı ilan ediyorum.

Ve adaletten ayrılmadan gecesiyle, gündüzüyle tüm mesaimi aşığı olduğum bu topraklara adayacağıma; namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum. 

Milli ve dini değerlerimizle, Cumhuriyet ve Atatürk 'le sorunu olmayan; Akşehir 'in çıkarını kişisel ve partisel çıkarların üzerinde gören tüm hemşerilerimi çıktığım bu yolda beraber yürümeye davet ediyorum. 

Sevgili Hemşerilerim;

Partiler demokrasilerde halka hizmet için bir araçtır.  Asıl olan hiç kimseyi ayırmadan tüm hemşerilerimize hizmet etmektir. Mesele parti ya da kişi değil Akşehir meselesidir. Hangi görevi layık görürseniz başımın üstünde yeri vardır. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Akşehir de yaşamaya devam edeceğim ve nasipse de emanetimi doğduğum bu şehirde teslim edeceğim. 

Seçim kampanyasının şehrimizin adı gibi tertemiz geçmesini; kişi ve olayların değil liyakat ve projelerin tartışıldığı bir dönem olmasını diliyorum. Sonuçta kim seçilirse seçilsin kazanan tüm Akşehir'in Belediye Başkanı olacaktır.  Adaylığı belli olan ve ilerleyen günlerde belli olacak tüm kişilere şimdiden başarılar diliyorum. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olmuş değerli yol arkadaşlarım Cevat Nuri Bozoğlu, Can Kamalı ve Mevlüt Cevlan’a da demokratik olgunlukları için özel teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili Akşehirliler,  

31 Mart seçimlerinden sonra da yine yüz yüze bakacağız. Sokakta, çarşıda, pazarda selamlaşacağız ve aynı cenazelerin salına gireceğiz. Seçimler kazanılır kaybedilir önemli olan hemşerilik hukukumuzun zedelenmemesidir. Bu süreçte tüm hemşerilerimden ricam hangi parti ve adayı desteklerse desteklesinler yaralayıcı, onur kırıcı söz ve eylemlerden uzak durulmasıdır. 

Geçen yıllar için de Akşehir'de siz de ben de değiştik. Geçmişin tecrübesiyle, geleceğin bu günden daha iyi olması için yeni belediyecilik anlayışını sizlerle paylaşmıştım. Biliyorsunuz Belediye Başkanının tek başına Akşehir’i yönetme anlayışı geride kalmıştır. Ortak akılla icracı ve koordinatör bir belediye meclisi, tek görevi kırsal mahallelerimizin sorunlarını çözmek olan bir başkan yardımcısı, şehrimizin hükümetle olan işlerini ve projelerini takip edecek olan Ankara'da daimî bir ofis ve başkan danışmanı ile esnaf odası, dernek, vakıflardan ve muhtarlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturulması önceliğimiz olacaktır. Sizlerin her türlü desteği ile bu onurlu göreve seçilmem halinde Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milet vekilimiz Sayın Orhan Erdem Beyefendi, hükümetimiz ve bürokrasi ile uyumlu ve yapıcı iş birliği içinde olacağım. 

Kendimi sizlerin vicdanına, sizleri de Allah'a emanet ederken önce şehrim sonra da kendim için hayırlısını niyaz ediyor; her birinize saygılarımı sunuyorum.”