Hıdrellez etkinliğine; Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti Konya Milletvekili Adayı Meryem Göka, Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Adayı Salih Akça, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Akşehir Kent Ormanı Nimetullah Nahcivani Türbesi civarında düzenlenen Hıdrellez etkinliğinde ilk olarak Akşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından gösteriler sunuldu. Etkinlik alanında yapılan halat çekme yarışı, çuvalla koşma yarışı, kaşıkla yumurta taşıma yarışı, yumurta kırma oyunu, yoğurdun içinden para bulma yarışı ve bilek güreşi gibi geleneksel hıdrellez eğlenceleri katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Yarışmalarda başarılı olanlara etkinliğe katılan protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Hıdırellez etkinliğinde konuşan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Güzel bir havada güneş bir taraftan, yeşilliğin içerisinde baharın uyanışıyla birlikte güzel bir ortamdayız. Esas güzellik sizlersiniz. Akşehir olarak, Nasreddin Hoca’nın torunları olarak her zaman kültürlerimize sahip çıkıyoruz. Bizler de Akşehir Belediyesi olarak tüm kültürel değerlerimizi yaşatmak üzere birbirinden değerli, anlamlı ve güzel etkinlikleri sizler için yapıyoruz. Hıdırellez etkinliğimiz bir anlamda İslam ve Türk kültürüdür, yaşatılmaya devam edilecektir. Bilindiği gibi Hıdrellez; Hızır Aleyhisselam ile Hazreti İlyas Peygamberimizin buluştuğu gün olarak ifade edilir. Baharın müjdeleyicisi, bolluğun, bereketin ve tabiatın canlanmasının işaretidir. Onun için de Akşehir’imizde yıllardır Nimet Baba olarak bilinen Nimetullah Nahçivani Hazretleri’nin türbesi ziyaret edilir, dua edilir ve etkinlikler yapılır. Nimet Baba’nın huzurunda inşallah bolluk bereket temennisiyle, duasıyla bu etkinliğimizi başlatmış bulunuyoruz.” dedi.

Etkinlikte gölle ikramı öncesi yılın bereketli, sağlıklı ve bolluk içinde geçmesi için dua edildi. Duanın ardından etkinliğe katılan protokol tarafından Akşehir Belediyesinin ikramı olan gölleler vatandaşlara dağıtıldı. Buğday, nohut kuru fasulye gibi baklagillerin haşlanarak pişirilmesinden oluşan ve bereketi temsil eden gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar hıdrellezin böyle manalı bir şekilde kutlanmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler.