Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası vesilesiyle kurumun sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda; Sağlık Bakanlığı’nın “İlacım Ne Eksik Ne Fazla” sloganıyla akılcı antibiyotik kullanımının önemine dikkat çekildi. Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabiliyor.

Antimikrobiyal direnç, bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonun önlenmesi ve tedavisinde etkinin azalmasına veya yok olmasına yol açabiliyor ve bunun sonucu olarak da antibiyotik, daha sonra ihtiyaç duyulduğunda bir yarar sağlamıyor. Ateş düşürmeyen, ağrı dindirmeyen, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemeyen antibiyotikler yaygın ve yanlış kullanıldığında bu direnç hızla direnç gelişiyor ve esas etki beklenen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale geliyorlar.

Daha önceki bir hastalıkta kullanılan antibiyotiğin, tekrar benzer hastalığa yakalanılması durumunda bile hekime danışılmadan kullanmaması, özellikle grip ya da nezle gibi, virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde antibiyotiklere yer olmadığının bilinmesi gerekiyor.