Son yıllarda Türk Filozofu ve Mizahçısı Nasreddin Hoca’nın çok kabul görmese de Ahi Evren olduğu şeklinde bir tartışma vardır. Burada amaç her zaman ki gibi Nasreddin Hoca’ya sahip çıkmak ve Hoca’nın mezarının Akşehir’de olmadığını tartışmaya açmaktır. Bu tartışma İstanbul’da yayınlanan “Berfin Bahar” dergisinin Nisan sayısında da ele alındı. Dergi yayıncısı yazısında:

“Ahi Evren, Nasreddin Hoca mı?

Yapılan son araştırmalarda -özellikle araştırmacı yazar Mikail Bayram'ın tezi- Ahi Evren'in Nasreddin Hoca ile aynı kişi olduğudur. Kapak dosyamız da "Ahi Evren, Nasreddin Hoca mı?" Yazarlarımız Asım Gönen ve Bilsen Başaran, Mikail Bayram'ın tezini desteklerken, Mevlüt Kaplan, yaptığı araştırmada Hoca'nın gülmece yönüne ağırlık veriyor ve "Türk dünyasında Nasrettin Hoca'yı tanıtıyor. Mehmet Koç ise tamamen farkı düşünüyor ve "Nasreddin Hoca Akşehir'de yaşatılıyor" diyor. Değerlendirmeyi okuyucularımıza bırakıyoruz.

Şunu da belirtelim, Ahi Evren'e Ahi Evran de deniliyor. Biz yazarlarımızın söylemini tercih ettik. Nasreddin Hoca, Nasrettin Hoca olarak da yazılıyor. Bu yazarların tercihi, dokunmadık.” Diyor.

Gazetemizin köşe yazarı Mehmet KOÇ, Dergi de “Nasreddin Hoca Akşehir’de yaşatılıyor” başlığı altında günümüzde Akşehir’de Nasreddin Hoca’nın varlığı, en ince ayrıntılarına kadar Nasreddin Hoca’nın Türbesi ve Nasreddin Hoca Medrese ve Türbe Vakıfı kayıtlarıyla ilgili 10 sayfalık bir yazısı yer alıyor.

Ayrıca Akşehirli yazar Mevlüt Kaplan “Türk Dünyasında Nasreddin Hoca” başlıklı geniş bir değerlendirme yazısıyla dergi de yerini almıştır.

Editör: Pervasız Web