Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca'yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca'nın bilge kişiliğini, ulemâlığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta Nasreddin Hoca’nın bilinmeyen yönleri anlatıldı. Konferans, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi eski Dekanı ve Türk Halk Edebiyatı yazarı ve bilim adamı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu sunumu ile katılımcılara aktarıldı.

Aksaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konferansa, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Başkan Yardımcısı İbrahim Öncel, Aksaray Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kışoğlu, Akşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.  

“O’nu Her Fırsatta Anlamaya ve Anlatmaya Çalışıyoruz.”

Gerçekleştirilen konferansta açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Akşehir’de 64 yıldır icra edilen, belki Cumhuriyet tarihi boyunca kesintisiz, uluslararası nitelikte uygulanan birkaç etkinlikten biri olan Nasreddin Hoca Şenlikleri’mizi 5-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriyoruz. Her yıl üzerine katarak şenliklerimizin dolu dolu geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 7 yıldır da Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinliklerini düzenliyoruz. Ayrıca Akşehir’imizin marka değeri olan Nasreddin Hoca’mızın torunları olmaktan da gurur duyuyoruz. Sivrihisar’da doğmuş, 20’li yaşlarda Akşehir’imize Seyyid Mahmud Hayrani hazretlerinin tedrisatını almak üzere gelmiş, Akşehir’de yaşamış. Günümüzde anlattığımız, dinlerken düşündüğümüz, gülümsediğimiz o güzel fıkraların çoğu Akşehir’de yaşamış. Nasreddin Hoca’mızın türbesi Akşehir’de, bizlerde bu seneki, anma etkinliklerimizde sabah namazına müteakip türbeyi ziyaret ederek duamızı yaptık. Daha sonra da 739. yıldönümü olduğu için Akşehir’imizdeki gençlerimiz, çocuklarımız, anne ve babalarımızın katılımlarıyla Nasreddin Hoca’nın ruhuna okunan 739 hatim ile hocamızı yâd ettik. Nasreddin Hoca torunları olarak O’nu her fırsatta anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.  

Konferansın sonunda Aksaray Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kışoğlu; Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı ve Türk Halk Edebiyatı ve bilim adamı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’na teşekkür belgesi ve hediyelerini takdim etti. Konferans sonunda Akşehir Belediyesi tarafından katılımcılara Akşehir’e özgü tescilli Akşehir kirazı lokumu ikram edildi.