Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Doğru’nun da katıldığı toplantıda konuşan, Akşehir Birlik Platformu ve Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan; tek amacın, Akşehir’in ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan hak etiği yerlere gelmesi olduğunu söyledi. Platform olarak; Akşehir’in menfaatleri doğrultusunda ve siyaset üstü bir yaklaşımla şehrin nüfusunu 100 bine tamamlamayı ve il olabilirliğine yakışan özelliklerinin tescilini hedeflediklerini aktaran Kalkan, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“İlçemizde kısa sürede çok büyük bir sinerji oluşmuştur. Platform olarak bir kampanya başlatarak ikametgahını Akşehir’e taşıyan öğrenciler için esnafımızın katkıları ile indirimler yapılmaktadır. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, Akşehir dışındaki Akşehirli dernekler kenetlenerek çalışmaları sürdürmektedirler. Hep birlikte 10 günlük süre içerisinde 100 bin nüfusu aşacağımıza, muhtarlarımızın da bu konuya gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.”

Akşehir’in hizmet kalitesinin artmasının ve daha büyük yatırımların yapılmasının nüfusla alakalı olduğunu hatırlatan Başkan Akkaya da Akşehir’de yaşayan ancak ikametgahları dışarıda olanların adreslerini Akşehir’e aldırmaları konusunda muhtarların gerekli çalışmaları yapacaklarından emin olduklarını söyledi.

Nüfusun belli bir kayıt altında olması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Özel ise ikametgah meselesinde illa fiilen yaşadığınız yer olması gerekmediğini, yaşama niyeti veya yerleşme niyetiyle bulunulmak istenilen yer olduğunu ve burada önemli olanın kişinin niyeti olduğunu belirtti. Özel, beklentilerini; “Akşehirli olan bir kişi de ister İstanbul’da ister İzmir’de ister Antalya’da olsun, niyeti burasıysa, buradan çıkmış, yazları buraya gelip gidiyor ve burada ailevi ve ekonomik ilişkileri varsa birinci ikameti olarak belirleyebilir. Yani hepimizin dışarıda akrabaları var. Özellikle muhtarlarımız 3’er 5’er getirseler bu iş toparlanır. Dolayısıyla zor bir iş değil. 30 Aralık 2022 tarihi bunun için bir sınır ve bunu e-Devletten rahatlıkla yapabilirsiniz.” sözcükleriyle paylaştı.