Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Genelgede, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Anadolu topraklarında gönülleri buluşturan, kalpleri sevgi ve şefkat hamuruyla yoğuran, ilim ve öğütleriyle birliği, beraberliği ve kardeşliği yeşerten büyük İslam alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı, fikirleri ve eserleri asırlardır insanlığın yolunu aydınlatmaktadır. “Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz, şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz.” diyen Mevlana; Anadolu’da ilim, irfan ve hikmetle harmanladığı Mesnevi’siyle millet olma şuurunu yerleştirmiş ve topraklarımızı bu aziz değerle mayalamıştır.

Bu minvalde Mevlana’yı hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere vuslatının 750. yıldönümü olan 2023 yılı, “Mevlana Yılı” olarak kutlanacak ve yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenecektir.”

Genelgeye göre; bu çerçevede düzenlenecek olan etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan vb. belge ve görsel dokümanlar, ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacak.