Başkan Kuruoğlu yaptığı yazılı açılamada şu ifadelere yer verdi:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti MKYK toplantısında yaptığı sunumda "Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda asgari ve azami çalışma süresi 3-12 yıl olarak belirlendi." diye açıklama yapmıştı.

İktidara yakın, bazı yandaş sendikaların yaptığı açıklamalara göre rotasyon taslak metinden çıkarılmış. Bu olumlu bir gelişmedir. Sayın Bakan Yusuf Tekin aslında geçmişte de denenmiş bir yanlıştan gösterilen tepkileri dikkate alarak geri dönmüştür.

Rotasyon konusunda doğruyu savunarak hem MEB'i hem de rotasyon talep eden öğretmenleri bilgilendirerek tepki oluşturmayı bir görev saydık. Görev yerinde 12 yıl azami çalışma süresini dolduran öğretmene de merkeze gelebilmek için kendilerince haklı sebeplerle rotasyon isteyen öğretmenlerimize de bir yararı olmayacak; kazanılmış haklarımızı kaybetmemize, yeni bir kaosa sebep olabilecek bir uygulamadan, resmî açıklama olmasa bile vazgeçildiği anlaşılmaktadır. Dileriz, yeni bir sürprizle karşılaşmayız!

NELER YAPILMALI?

Sayın Yusuf Tekin, sendikalarla da istişare ederek mahrumiyet bölgelerinde adeta çakılı kalan, taşradan merkeze gelmek için azami çalışma süresini doldurduğu halde yıllarca gelemeyen öğretmenlerimiz için yeni çözüm yolları bulmalıdır. Mahrumiyet bölgelerinde çalışmayı teşvik edecek düzenlemeler yapılarak bulunduğu yerde azami çalışma süresini doldurduğu halde yer değiştirme talebi gerçekleşmeyen öğretmenlerimize de bu isteği gerçekleşene kadar tazminat ödenmesi sağlanmalıdır. Azami süresini doldurduğu halde yer değiştirme talebi gerçekleşmeyen öğretmenlerimizin hizmet puanı %100 artırılarak verilmelidir. Lojman problemi giderilmelidir. İl içi tayinlerde, kilometreye göre yıl şartları da dikkate alınarak yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

Biz, Hürriyetçi Eğitim Sen olarak sürekli Milli Eğitim Bakanı'nı ve yapılan hataları tartışmak istemiyoruz ancak Milli Eğitim Bakanları da sadece yandaş sendikaları muhatap alarak doğruyu cesaretle savunan sendikaları dışlama anlayışından uzaklaşmalı; yapacağı her düzenlemede genel mutabakatı dikkate almalıdır. "Ben yaptım, oldu." anlayışı terk edilmelidir. Biz, her sonuçta doğrudan, haktan, hakikatten yana olmaya devam edeceğiz.

Ayrıca ÖMK ile ilgili endişelerimiz de devam etmektedir. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yıl şartları, geçmiş uygulamalar ve öğretmenlerimizin talepleri de dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Eğitim Müfettişleri, Şube Müdürü, Eğitim Uzmanları kadrosunda bulunanlara da uzman ve başöğretmenlik unvanları mutlaka verilmelidir.

Mülakat, söz verildiği gibi hemen kaldırılmalı; "Öğretmen Akademisi" sevdasından da vazgeçilmelidir.

Ek derslerde ücret artışı mutlaka sağlanmalıdır.

Sözleşmeden kadroya geçirilen öğretmenlerimiz, muadili öğretmenlerin tüm haklarını kullanabilmelidir.

Ayrıca il içi sıra tayin uygulamasına tekrar dönülmelidir. Ve sıralar belli aralıklarla çalıştırılmalıdır.

Bizler, Hürriyetçi Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarının hakları için yılmadan ve korkmadan mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Editör: Pervasız Web