Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu ve Emrah Şener’den oluşan Kurul’un ilk toplantısında, 2,5 yıl aradan sonra ilk kez faiz artışı kararı çıkmasıyla politika faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15 düzeyine yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşılan açıklamada; özetle şu ifadelere yer verildi:

“Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir. Küresel ekonomide enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının çok üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, bütün dünyada merkez bankaları enflasyonu düşürmeye yönelik tedbirler almaktadır. Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Kurul, bu unsurlara ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.

Kurul politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. TCMB cari dengeyi iyileştirecek stratejik yatırımları desteklemeye de devam edecektir.”