Bazen bir konudaki görüşünüzü karşınızdaki insana anlaşılabilir bir örnekle aktarmak için olmamış, yaşanmamış bir hikaye anlatırsınız. Bazen de ve özellikle seçim dönemlerinde, sosyal medyada şu tür paylaşımlar görürsünüz; “Muhalefete oy veren 20 arkadaşımla konuştum, bu seçimde bize oy vermeye ikna oldular.”

Bugün anlatacaklarım; ilkokul 2 seviyesinde bu paylaşım gibi altı boş bir “fıkra” değil, geçtiğimiz günlerde yaşanmış bir diyalogdan ibarettir. Akşehirli bir kardeşimiz, başka bir ilde yaşayan ve kendilerini ziyarete gelen kayınpederine şehri gezdirmektedir. Aracın her girdiği çukurda, kazıldığı için geçilemeyen her sokakta oflayıp puflayan kayınpeder sonunda dayanamaz ve bombayı patlatır; “Bu şehirde belediyenin iktidar partisine geçme zamanı gelmiş.”

Hemşehrimiz, yaşadığı şaşkınlığı üzerinden attıktan sonra kısa bir yanıt verir; “Baba, bu şehirde belediye 19 yıldır iktidar partisinde.” Şimdi şaşırma sırası kayınpederdedir. Adamcağızın durumu kurtarmak için nasıl bir yanıt verdiğini, gülmekten dinleyemediğim için sizlere de aktaramıyorum. Aslında son seçimlerden önce, adeta iktidara gelmek için mücadele eden bir muhalefet partisiymişçesine ilan edilen vaatleri hatırladığımda yaşananlara çok da şaşırmıyorum.

Özel sektörde çalışanlar, çalıştıkları firmaların gidişatını ve patronlarının yaşam tarzlarını ister istemez merak ve takip ederler. Öyle ya; patronun yapacağı yanlışlar sonrasında firmanın güç duruma düşmesi, onların da hiç beklenmedik bir zamanda işsiz kalmalarına neden olabilir. Bu bakış açısı; devlet memurları, kamu işçileri ve emekliler için de böyle olmalıdır. Patronları olan devletin yürütme erkini kullanan hükümet ekonomiyi zora sokarsa onların maaş artışları beklenen seviyelerde olmayacaktır. Örneğin, on binlerce şirketten bir ya da ikisinin milyonlarca Amerikan Doları tutarındaki vergi borçları silinirse devletin kasasına girmeyen bu paradan hiçbiri payını alamayacaktır. Buna rağmen “gönül verdiği partiye” oy desteğini sürdürmek de demokrasinin bir cilvesi olsa gerek.

Ben, bu yazı vesilesiyle muhalefet partilerinin Akşehir ilçe teşkilatlarını uyarmış olayım; böyle giderse yerel seçimlerde Akşehir’i iktidar partisine kaptırabilirsiniz. Siz siz olun, icraatınızı gözden geçirin; akmayan su, köstebek yuvası gibi yol, kesik elektrik derken belediyeyi kaybedebilirsiniz.

Aslında en doğrusu; bir an önce adaylarınızı belirleyin ki halk arasında yaşanan aday enflasyonu da dizginlensin. Malum, şunun şurasında 7 ay 10 gün kaldı.