Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; “Liselerde Bilim Uygulamaları” adı verilen ve uygulama kılavuzu tüm illere gönderilen program, Kasım ayı sonu itibariyle pilot olarak Adıyaman, Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun’daki Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerde, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ise tüm illerdeki okullarda uygulanacak.

 Söz konusu programla; öğrencilerin, bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika gibi alanlarda, bilimsel düşünme, araştırma ve sunum yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme gibi akademik çalışmalara altyapı oluşturacak becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda öğrenciler, konferans, panel, seminer, sempozyum, forum gibi türlerde bilimsel toplantılar düzenleyecek ve uygulamalı bilim çalışmaları yapacaklar.

Programa, il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri, okul yöneticileri ve öğretmenler ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde görevli akademisyenler katılım ve katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra üniversitelerle de işbirliği yapılacak.

Konuya ilişkin değerlendirmesinde, okul ve il bazlı olarak iki aşamalı yürütülecek program kapsamında konferans, panel, seminer, bilgi şöleni, forum gibi toplantılar düzenleneceğini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; programın fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarında gerçekleştirileceğini ifade etti.