Öğretmenlerin kendi okulları dışında görev alacakları sınava öğrencilerin girme zorunluluğu bulunmazken Akşehir’de sınava katılacak olan 8. sınıf öğrencilerinin kendi okullarında sınava girmeleri esas olacak. Akşehir’de 2020 yılında bin 865 öğrencinin katıldığı LGS Sınavı’na 2021 yılında bin 176 ve 2022 yılında bin 91 öğrencimiz katılırken, bu yıl bin 315 öğrenci ile sayıda artış gözlendi.

Deprem bölgesindeki öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için 8’inci sınıfın ikinci dönem konularının dahil edilmediği sınavın birinci oturumu olan Sözel Oturum saat 09:30’da başlayacak. Bu oturumda öğrencilere; Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden sorulacak olan toplam 50 soru için 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. Saat 11.30’da başlayacak olan Sayısal Oturumda ise öğrencilerin, Matematik ve Fen Bilimlerinden sorulacak olan toplam 40 soruyu 80 dakika içerisinde yanıtlamaları istenecek. Öğrenciler, iki oturum arasında okul bahçelerine çıkabilecek ve ihtiyaçlarını giderebilecekler.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın hazırlıklarına ilişkin detayları paylaşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy’un aktardığı bilgiye göre; öğrenciler sınava, geçerli kimlik kartıyla gelecekler ve Sınava Giriş Belgeleri, sınav günü okul idaresi tarafından sıraların üzerine konulacak. 

Bakan Yardımcısı Şensoy; Bakanlığın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşılan açıklamasında, sınavın güvenli şekilde yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, valilikler ve kaymakamlıklar tarafından her türlü tedbirin alındığını belirtti. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin, sınav kitapçıklarını bir gün sonra sınava girdikleri okullardan alabileceklerini hatırlatan Şensoy; sınavın cevap anahtarını, LGS merkezi sınavının yapıldığı gün öğleden sonra Bakanlığın internet sitesinde yayımlayacaklarını bildirdi.

Yerleştirmeler Nasıl Yapılacak

LGS merkezi sınav sonuçları, 26 Haziran 2023 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler sınav sonuçlarını, elektronik ortamda alacaklar. Daha sonra yerleştirme süreci başlayacak ve aynı gün LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak. Bakanlık tarafından 2 tür yerleştirme yapılacak. Sınav sonucuna göre sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme yapılırken adrese dayalı şekilde yerel yerleştirme de uygulanacak.