Köyde içme suyu problemi olmadığını, başka köylere su temin etme gerekçesiyle kazıya başlandığını aktaran mahalle sakinleri, tarımsal sulamada kullanacakları sudan mahrum kalmayı kabul etmediklerini belirtirken, Mayıs seçimlerinde yüksek oranda MHP’ye oy verdikleri için bir anlamda cezalandırıldıklarını iddia ettiler.

Karabulut Mahallesi sakinleri, tüm tepkilerine rağmen Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler eşliğinde kazıya başlanması üzerine konuya ilişkin olarak Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular. Suç duyurusunda, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Karabulut Mahallesi 3157 numaralı parselde kayıtlı olan mera vasfındaki taşınmaz, kadimden beri mahalle/köyümüze tahsis edilmiş meradır. Uzun süredir de köyümüz halkı tarafından mera olarak kullanılmaktadır.

KOSKİ tarafından ilgili taşınmaz üzerinde yapılmak istenen proje kapsamında daha önce 2018 ve 2019 yıllarında Mera Tahsis Komisyonu’na 4 sefer izin için başvurularda bulunulmuştur ancak talep ettikleri izin, komisyon tarafından verilmiş değildir. Buna rağmen, bugün (13/07/2023 tarihinde) KOSKİ’ye ait ekipler, nasıl olduğunu bilmediğimiz bir şekilde ve Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerini de yanlarına almak sureti ile mahallemize gelmişler, kolluk kuvvetinin gücünü kullanarak merada kazı yapmaya başlamışlardır.

KOSKİ bu kazıları yaparken herhangi bir kurumdan izin almamıştır, aynı zamanda da devletin kolluk kuvvetlerini kullanmak sureti ile suç işlemektedirler. KOSKİ, herhangi bir izni veya ruhsatı olmaksızın, mahallemize tahsis edilmiş meramız üzerinde çalışmaktadır. KOSKİ’nin bu parsel üzerinde herhangi bir hakkı bulunmamaktadır. Halihazırda devlet kolluk kuvvetlerinin gücünü de kullanarak Hakkı Olmayan Yere Tecavüz suçunu işlemektedir.

Açıklanan nedenlerle; şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etmek amacıyla şikayette bulunuyoruz.”