Yapılan bilgilendirmeye göre; KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren mahallelerdeki su kuyularının harcadığı elektrik sarfiyatını minimize etmek amacıyla kurulan ve güneş enerjisinden faydalanan sistem, kurulum maliyetini 5 yıl içerisinde amorti ederken kurumu, yüksek maliyetli enerji nakil hatları kurma masrafından da kurtarıyor.

Güneş enerji panelleri sayesinde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren, böylece kuyu pompalarının çalışmasını sağlayan ve kullanım ömrü 30 yıl olan fotovoltaik sistem, kuruma sadece 2022 yılında 1 milyon 500 bin lira kazandırdı. Elektrik harcamalarını en aza indirirken, elektrikten de büyük oranda tasarruf sağlayan sistem, enerji nakil hatları kuyulara uzak olan bölgelerde büyük bir eksikliği de gidermiş oldu.  

30 farklı noktada, muhtelif güçlere sahip toplam 530 kilowatt güneş enerji sistemi kuran KOSKİ Genel Müdürlüğü; depolarda güvenlik kameraları, SCADA, haberleşme ve klorlama sistem enerjilerini fotovoltaik sistemden temin etmeyi sürdürüyor. Gökyüzünün aydınlanmasıyla birlikte kesintisiz su üretimi yapan ve havanın kararmasıyla devre dışı kalan sistem, bölgenin su ihtiyacı halinde kuyu şebeke elektriği ile su üretimine devam edebiliyor.