Konya Şeker yetkililerinden edinilen bilgiye göre; 2022-2023 Kampanya Döneminde Konya ve Çumra Şeker Fabrikalarında toplam 3,5 milyon tonun üzerinde pancar işlendi ve 497 bin ton şeker üretimi gerçekleştirildi. Bu dönemde alınan şeker pancarının karşılığı olarak üretici ortaklara toplam 6 milyar 24 Milyon 247 bin TL’lik üretici ortaklarına ödeme yapılmış olacak. Bugüne kadar ayni ve nakdi olarak ödenen avansın toplamı 2 milyar 572 milyon 636 bin TL olurken 3 milyar 451 milyon 611 bin TL nakdi üretici alacağı da 15 Şubat itibariyle çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlanacak.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, konuya ilişkin açıklamasında; “Ülke olarak, başımıza gelmiş olan asrın en büyük felaketinin derin acısını yaşıyoruz. Binlerce canımızı kaybettik, hayatta kalan canlarımızın acılarını bir nebze de olsa hafifletmek için bütün imkanlarımızı seferber ettik. Afetin meydana geldiği günün alacakaranlığından itibaren bizlere ulaşan, mesaj gönderen, varını yoğunu seferber etmek isteyen binlerce çalışanımıza, on binlerce üreticimize sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. Ayrıca üreticilerimizin yoğun talebiyle yardım kampanyası başlatılmış, toplanan yaklaşık 8 milyon TL’lik bağış AFAD’ın resmi hesaplarına aktarılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Bu zor günlerde ülkemize en büyük desteğin, üretimin her halükarda devam etmesi olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirten Erkoyuncu; “Fabrikalarımız gece gündüz üretime devam ediyor, biz durmadan üreteceğiz, tarlalarımızda üretim devam etsin diye her türlü desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. Temennimiz odur ki; 2023-2024 üretim dönemimiz tüm çiftçilerimiz için daha bereketli olur.” dedi.