Gaziantepli Hacı İbrahim Usta ile baklavanın Konya’da üretilmesine katkı veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Seçim, ürettikleri tatlıyı sunmak üzere Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’yı makamında ziyaret ettiler.

Köklü bir geçmişe sahip olan Akşehir’de pek çok etnik yapının yaşamış olmasıyla inanılmaz bir mutfak zenginliğinin oluştuğunu vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz Seçim; bu lezzetlerin günümüze taşınması için köylerde ve kasabalarda yaşayan vatandaşların katılacağı farklı etkinlikler düzenlenmesi ve kente ait bir yemek kitabının yazılması gerektiğini söyledi. Seçim; “Akşehir birçok gıdanın coğrafi işaretini almış ama coğrafi işareti alınacak ürün sayısı daha da fazla. Tabi ki bu coğrafi işareti alıp da sonra bir köşeye atmak da olmaz. Coğrafi işareti aldıktan sonra bu ürünlerin piyasada satılabilmesi sağlanmalıdır. Yoksa bu lezzetler yine aynı şekilde unutulmaya mahkum olacaktır.” şeklinde konuştu.

Peynir Baklavasını, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın isteği ile ürettiklerini belirten firma sahibi, ürettikleri baklavanın Konya’nın damağına oturduğunu ve büyük talep gördüğünü aktardı.

Konuklarının ziyaretiyle güzel bir sürprizle karşılaştıklarını söyleyen Başkan Akkaya da yaptığı konuşmada; “Akşehir Tandır Kebabı, Akşehir Hersesi ve Akşehir Peynir Baklavası dışında da çalışmaları devam eden, coğrafi işaretini almak üzere olduğumuz Akşehir Kirazı Lokumu, Akşehir Kaymak Baklavası, Akşehir Tahinli Pidesi, Akşehir Kirazı Çiçeği Kolonyası gibi ürünlerimiz var. Ürünlerimizi peyderpey gün yüzüne çıkarıp, coğrafi işaretlerini alıp, turizme sunmuş olacağız.” dedi.