Akşehir Adliyesi önünde yoğun bir katılım ile karşılanan Nuri Köksal mazbatasını, Akşehir İlçe Seçim Müdürü Bülent Şahin’den aldı.

Akşehir Belediye Başkanı Ahmet Nuri Köksal Akşehir Adliyesi önünde yaptığı konuşmada; “Ne güzelsiniz Akşehir. Şu an itibariyle 31 Mart Mahalli seçimlerinde Akşehir Halkının teveccühünü kazanmış yeni Belediye Başkanınız olarak mazbatamı almış bulunuyorum. Akşehir’e hayırlı uğurlu olsun. Daha önce yine sizlerin teveccühüyle şanla şerefle yapmış olduğum 5 yıllık Akşehir Belediye Başkanlığı yine sizlerin gönülden destekleriyle şu an resmi olarak da ilk anlarına girmiş bulunuyoruz. Allahım’dan niyazım, beni sizlerin büyük desteğiyle çıkmış olduğum bu yolda beni utandırmaması ve bu emanete layık kılmasıdır.” dedi.

Akşehir Adliyesi önünden başlayarak ilerleyen kortejde Başkan A. Nuri Köksal halkı selamlayarak Akşehir Mezarlığı’nda babası Cevdet Köksal’ın kabrini ziyaret ederek dua etti. Ardından Nasreddin Hoca Türbesini de ziyaret eden Başkan Köksal yine kortej eşliğinde Akşehir Belediyesi’ne geldi.

Kalabalık bir topluluk ile Akşehir Eski Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın karşıladığı Nuri Köksal’a çiçek takdim edildi. Nuri Köksal 10 yıllık hizmetlerinden dolayı Salih Akkaya’ya teşekkür ederek çiçek verdi.

Ardından mührü Nuri Köksal’a takdim eden Salih Akkaya şimdiye kadar yapmış olduğu projelerinden bahsederek, Belediyenin borcunun yok denilecek kadar düşük seviyeye gerilettiklerini vurguladı.

Mührü devraldıktan sonra duygularını dile getiren Nuri Köksal; "Kesintisiz 2 dönem toplam 10 yıl Belediye Başkanlığı yapan, bugün sivil hayatına uğurlayacağımız Salih Akkaya Başkanımızdan bu manada zaten yerel yönetim ve Akşehir Belediye Tarihine geçmiştir. Belediye Başkanlığı bırakın 10 yılı 10 gün yapılması dahi zor ve meşakkatli bir iştir. Memleketin anasıdır, babasıdır, abisidir. Biz inşallah gerek onun bıraktığı yerden gerek bizim 20 yıl öncesi bıraktığımız yerden sizlerin teveccühüyle daha iyisini sizlerle paylaşmak bana da nasip olur. Salih beye bundan sonraki özel ve diğer alanlardaki yaşantısında başarılar, sağlıklar diliyorum. Salih Akkaya beyefendi her zaman belediye başkanımızdır. Bu nedenle kendilerinin her türlü deneyim ve önerilerine daha önce benim ona yaptığım gibi şimdi bende ondan her anlamda tecrübelerinin devamını diliyorum ve kendilerinin, yakınlarının dileği ve talebi Akşehir Belediye Başkanı olarak ben ve tüm çalışanlarım için bir emirdir.  Akşehir Belediyesi her daim sizinledir.” şeklinde konuştu.

Devir teslim tutanağının imzalanmasının ardından Akşehir Belediyesi önünde son konuşmasını yapan Salih Akkaya’yı arabasına kadar geçiren A. Nuri Köksal; “Resmi olarak Belediye Başkanı olarak göreve başlamış bulunuyorum. Belediye Başkanlığı hizmetimizle vakıf, cemiyet ve Akşehir’e adanmış hayatımızla, yeni bir hizmet sürecinin kapısı açılırken Akşehir Belediyecilik tarihinde de yeni nesil belediyecilik anlayışının başladığı ve uygulandığı bir döneme giriyoruz. Halka Belediyenin arasındaki engel yeniden kaldırılacak, her görüşten her partiden odalar dernekler, vakıflar, kuruluşlarla birlikte Akşehir Belediyesi bu büyük donanmanın amiral gemisi olarak Ahmet Nuri Köksal da bu geminin kaptanı olarak geniş ufuklara doğru engin sulara doğru yol almaya başlayacak. Bu bir kıyamdır bu bir ayağa kalkıştır. Geleceğe, kendi iradesine kendi mülküne kendi toprağına el koyma ve sahip çıkma iradesidir. Bu çok partiler üstü bir anlayıştır. Ne mutlu bu Akşehir Hareketinin adresi de Mustafa Kemal Atatürk’ün bize en büyük emaneti olan 6 ok ve Cumhuriyet Halk Partisidir. Sarı saçlı mavi gözlü Paşam. Garp Cephesi Karargâhın Akşehir dün olduğu gibi bugün ve ebediyete kadar da yine bu Belediye Binasının önünde ant içti ki senin askerin olmak bizim en büyük şerefimizdir. Bize bıraktığın diğer bir emanetin Türkiye Cumhuriyeti de söylediğin gibi sonsuza kadar payidar kalacaktır ve Akşehir Cumhuriyetin mayalandığı yerdir. Akşehir büyük Taarruza ve Kurtuluşa giden yolun kara kutusudur. Garp Cephesidir. O ruhtur ki, bu seçimlerde yeniden Akşehirliyi bir araya getirmiş ve her türlü ayrılığını bir kenara bırakarak kol kola yürek yüreğe, ev ev, cadde cadde o ruhla dolaştırmış ve neticede 31 Mart akşamı da halkın istediği olmuştur. İki güç vardır ki, birisi her birimizi yaradan hak diğeri ise yeryüzündeki halktır. Bu iki gücün karşısında hiçbir saltanat, hiçbir kuvvet, hiçbir zulüm, hiçbir dayatmacı güç bu zamana kadar duramamıştır ve duramaz da. Önceki dönem genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ndan birçok siyasetçi, birçok sanatçımız ve spor camiamızdan kişiler aradı. Onların da Akşehir’e selamlarını sizlere iletiyorum. Bayram boyunca makamımda olacağım. Çalışacağız. Gelen hemşerilerimizle istişarelerde bulunacağız. Hastanemizin polikliniğinde görev yapmakta olan bir doktorumuz birkaç gün önce yanında çalışanlarına sormuş. Hastalar iki üç gündür gülmeye başladı. Akşehir’de bir şey mi oldu? Bir şey oldu. Hem de çok güzel bir şey oldu. Bu süreçte müthiş emek verdiniz. Her şey çok güzel olacak. Bu süreçte her biriniz, binlerceniz, yürekten, emekten, ayaktan, bilekten o kadar emek verdiniz ki, müthiştiniz. Bu mazbata aslında sizin her birinizin evinize asabileceğinizdir, sizindir. Bu mazbatayı ben sizler adına aldım. Şahsımın değildir. 50 yıl sonra öğrencisi olduğum binada belediye başkanı olarak görev yapacağım.” dedi.

Konuşmasının ardından makamına geçen Nuri Köksal, dileyen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.