AKM toplantısından sonra görüştüğümüz Başkan Köksal, 15.06.2006 tarih ve 26199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği gereğince, şehrin bazı noktalarda otopark sorununu daha akıcı bir hale getirmek istediklerini ve onay için tekliflerini UKOME’ye göndereceklerini söyledi.

Trafik ve Otopark keşmekeşliğine dikkat çeken belediye başkanı Köksal, “Bu konuda seçim kitapçığımızda söz ettiğimiz üzere trafik master planı hazırlanması için İTÜ’den gelen uzman hocalarla görüştük. Sahada araç sayımı yapılarak yön ve kavşaklar yıllar sonra yeniden planlanacak ve bu planlar bilgisayar ortamında simüle edilerek sonuç ve öneriler sivil toplum örgütleriyle paylaşıldıktan sonra UKOME’ye başvurulacaktır.

Ayrıca Tarihi Arastamızın araç trafiğine kapatılması, İnönü Caddesinin bir kısmının yaz ayları boyunca yayalaştırılması da trafik master planımızın içinde yer alacak. Hıdırlık Mesire Alanının yaz aylarındaki trafik yoğunluğu da çözüm olarak eski Dağ Oteli yolunun tek yönlü trafiğe açılması ve tek taraflı parka izin verilecek şekilde çalışmaları yaz sezonuna yetiştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Şehir içindeki otopark sorununu geçici olarak da olsa, İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu İnönü Caddesinden açacakları bir ceple araç girişi yapılacak şekilde ve bu alanda yeni projenin gerçekleşeceği zamana kadar otopark olarak kullanılması üzerinde çalışmalarının devam ettiğini söyleyen başkan Köksal, “Kent merkezinde; 24 Ağustos Bulvarı hariç araç parkına izin verilmeyecektir. Öncelikle yayaların kullanımına ait kaldırımlardaki tüm işgaller, hazırlanan standart bir uygulamayla kaldırım işgalleri asgari düzeye indirgenecektir. Esnaflarımızın bitişik nizamda mal sergilemelerine izin verilecek ve karşılığında kamu adına işgaliye bedeli alınacaktır” ifadelerine yer verdi.

Editör: Pervasız Web