Kış tedbirleri toplantısında; şehir merkezinde ve Büyükşehir Yasası ile mahalle haline gelmiş köy ve kasabalarda, kış şartlarında günlük yaşamın sekteye uğramaması ve ulaşımda aksaklıklar yaşanmaması için yapılacak hazırlıklar ile olası yağışlarda yapılması gereken çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıda ayrıca; hastanelere rahat ulaşılması yönünde gerekli tedbirlerin alınması, kaldırımların temizlenmesi, yolda kalan araç sürücülerine çekici temini ve yolculara sıcak çorba ikramıyla konaklama desteği sağlanması, anayollarda Karayolları Şefliği ile koordineli çalışarak tüm yolların açık ve temiz tutulması gibi konular da masaya yatırıldı. Diğer taraftan; kış şartlarında yaşam koşulları ağırlaşan kuşlar, sokak hayvanları ve yabani hayvanların da beslenebilmesi için beslenme noktaları oluşturulması da alınan kararlar arasında yer aldı.

Akşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ ekiplerinin, Akşehir’deki kar yağışı ve buzlanmalara karşı 24 saat görevinin başında olacağını belirten Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; vatandaşların karlı ve buzlu havalarda araç kullanırken dikkatli olmalarını ve zincir takmalarını isterken, zorunlu olmayan araçlarda da kış lastiklerinin takılmasının sürüş güvenliğini artıracağını hatırlattı.

Sürücülerin, kar yağışı olduğu dönemlerde kürüme ve buzlanmaya karşı yapılacak çalışmalara engel olmamak için ana arterlerde araç park etmemeleri gerektiği de vurgulanan toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Fen İşleri Müdürü M. Ozan Küçük, Konya Büyükşehir Belediyesi 3. Bölge Kontrol Teknikeri Hamza Esgin, KOSKİ 6. Bölge Şube Müdürü Burhan Akçer ve Akşehir Belediyesi Koordinatörü İzzet Çetin katılım sağladılar.