Üniversiteye gelişinde Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç, Mütevelli Heyet Üyeleri, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademik ve idari personel tarafından karşılanan Prof. Dr. Erol Turan; “Konya benim lisans, yüksek lisans ve akademik hayatımın önemli bir kısmını geçirdiğim şehir, bu sebeple Rektörlük görevini Konya’da bulunan bir Üniversitede yapmak benim için çok kıymetli. Konya bir tarım şehri, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi de kuruluş amacı, misyon ve vizyonu ile alanında tek.  Öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alacağı bir ortamı sağlamak, akademik çalışmaları, projeler ve yayım faaliyetleri ile bölge ve ülke tarımının gelişmesine katkıda bulunmak en önemli gayemiz olacaktır.” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Rektör V. Prof. Dr. Metin Yaman; “Hocamıza yeni görevinde başarılar diliyorum, kendisine her türlü desteği her zaman vermekten onur duyarım.” dedi. Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç da yaptığı konuşmada; “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak yeni dönemde yeni bir yönetim ve yeni bir heyecanla ülkemize hizmet edecek özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz. Üniversitemiz bünyesinde bulunan akademik ve araştırma birimleriyle birlikte üreticilerimizin her daim yanında olacağız. Bu kapsamda öncelikle Çiftçi Bilgi Sistemi ağı kuracağız. İlimizin toprak haritasını çıkararak topraklarımızın verimli kullanılmasını sağlayacağız. Çiftçilerimize bilimsel bilgileri hem elektronik ortamda hem yüz yüze seminerlerde hem de arazilerinde uygulamalı olarak aktaracağız. Bitki koruma ve bitki besleme konularında bilimsel çalışmalara hız vererek; piyasa şartlarına göre daha kaliteli ürünleri daha ucuza üreteceğiz.” ifadelerine yer verdi.  Kılıç, desteklerinden dolayı PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu’ya teşekkür etti.

Prof. Dr. Erol Turan Kimdir

Kars Akyaka doğumlu olan ve ilk, orta, lise öğrenimini Akyaka’da, lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamlamasının ardından lisansüstü eğitimine Selçuk Üniversitesi’nde devam eden Erol Turan, Siyaset ve Sosyal Bilimler dalında Yüksek Lisans, İşletme, Yönetim ve Organizasyon alanında Doktora derecesini aldı.

S.Ü. Karapınar MYO’da öğretim görevlisi olarak uzun bir süre çalıştıktan sonra 2013 yılında Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Bir süre University of Texas at Dallas, Naven Jindal School of Management’te misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2014 yılından itibaren K.Ü. SBKY Bölüm Başkanlığını yürüttü. K.Ü. Abana Sabahat-Mesut Yılmaz MYO ve Çatalzeytin MYO Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Kamu yönetiminde reform, siyasal tutum ve davranışlar, siyasal kurum ve yapılar, örgütsel ve bürokratik etkinsizlikler, kamu hizmetlerinin etkinliği vb. konuları üzerine çok sayıda bilimsel kitap, makale, bildiri ve proje çalışmaları bulunan Profesör Turan, evli ve iki çocuk babasıdır.