Yeni eğitim yılı yalnızca bir takvim değişikliği değil aynı zamanda keşif, umut ve olgunlaşma yolculuğunun başlangıcıdır. İnsan sürekli olarak öğrenen ve ilerleyen bir varlık oluğu için çocuklarımızla birlikte aileler ve öğretmenler de olgunlaşıp öğrenir. Çocuklarımız derslere dönerken yeni yaşanmışlıklar, yeni bilgiler ve yeni uğraşlar beklentisinde olacaktır. Öğretmenlerse öğrencilerin rehberleri ve ilham kaynakları olacaktır. Bu sürecin en üst seviyedeki verimlilikte neticelenmesi ümit ediyoruz.

Her eğitim yılı toplumun geleceği için yapılan bir yatırımın başlangıcını simgeler. Bilgi ve beceri temelli toplumlar, refah seviyelerini yükseltip sürdürülebilir hale getirir. Sanayi Devrimi ile okulların işlevi biraz değişmiştir. Çalışan ebeveynlerin çocuklarının olgunlaştırıldığı, büyütüldüğü yerler olmuştur. Çocuk ne kadar kaliteli olgunlaşırsa iş hayatında ona göre bir karşılık ve refah bulur. Bunu bulamayanlar sürekli bir şeyleri suçlarlar ama yöntem böyledir. Bunu eleştirmek kişilere hiçbir şey getirmez. Çocuklarımıza hayaller satmak yerine bu bilinci kazandırıp ülke gerçeklerimiz doğrultusunda onların eğitimdeki üstlenmeleri gereken yükleri anlatmalıyız. Onlara bu yükleri yüklerken ortamı eğlenceli hale de getirmeliyiz fakat kesinlikle hayal satmamalıyız. İnsanı kandırmak kolaydır fakat başarıyı imkansızdır.

Öğrenciye ‘‘Kendini görmek istediği yer neresi?’’ sorusunu sorup bunun gereklilerini, şartlarını hiçbir şeyi kısmadan vermeliyiz. Şartları sağlamayan çocukların da hayal dünyasından mutsuz olmasının önüne geçmeliyiz. Bütün sayısal öğrencilerinin tıp fakültesi, bütün eşit ağırlık öğrencilerinin hukuk fakültesi okuması ne mümkündür ne de mantıklıdır. Çocuğunun okuduğu bölümü söylerken bununla övünmek için onları yönlendiren veliler yerine öğrencisini tanıyan ve şahsi özelliklerine göre yönlendirenler, çocuklarının mutlu ve başarılı olduklarını zaten göreceklerdir.

Başarmanın sırrını çocuklarımıza verebileceğimiz bir yıl olmasını temenni ediyorum. Bu dönemin, her öğrencinin kazanmak için hedefine odaklandığı ve gerekli gayreti vermekten gocunmadığı bir yıl olmasını diliyorum. Esen kalın.