Bakan Mahmut Özer, Bakanlığının resmi internet sitesinden de kamuoyu ile paylaşılan açıklamasında; “Okulların kendi ihtiyaçlarını kendileri giderebilmeleri, temizlik ve kırtasiye malzemeleri alımı, küçük onarım, donatımları için bu eğitim öğretim yılı başında ilk kez, eğitimde fırsat eşitliği de gözetilerek her okula ihtiyacı oranında doğrudan bütçe gönderiyoruz. İlk etapta 3,1 milyar lira olan bütçe, 2 ay içerisinde 6,2 milyar liraya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

Eğitim öğretim yılı başında kayıtla ilişkilendirilerek velilerden hiçbir şekilde bağış istenemeyeceğini ifade ettiklerini hatırlatan Bakan Özer; bu konudaki şikayetler üzerine 398 soruşturma açıldığını, 244 soruşturmanın halen devam ettiğinive sonuçlanan 154 soruşturmanın yaptırımlarının uygulama aşamasında olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Özer’in verdiği bilgiye göre; soruşturmalar sonucunda 29 okulun yöneticilerine yönelik disiplin cezası teklifi getirildi. Ayrıca 2 okulun müdürünün yöneticilik görevinden alınması teklifinden biri uygulanırken diğeri ise değerlendirme aşamasında bulunuyor.