Öğrencilerin, farklı meslekleri her yönüyle tanımaları, kişilik özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda bilinçli tercihlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde; Serbest Avukat Merve Özkan, Okul Öncesi Öğretmeni Şule Kurt, Özel Eğitim Öğretmeni Yunus Üstün ve Akşehir Devlet Hastanesi doktorlarından Psikolog İsmail Demirtekin, öğrencilerle buluşarak mesleklerini tüm yönleriyle tanıttılar. 

Hukuk Fakültesi’ni kazanmak için geçirdiği ders çalışma sürecini ve öğrencilik hayatından kesitleri paylaşan Avukat Merve Özkan; başarılı bir öğrenci olmak için hedeflerinden vazgeçmemenin, interneti ve zamanı doğru kullanarak düzenli ders çalışmanın ve kitap okumanın önemini vurguladı. Hukukun üstünlüğü ve adaletin tesisi açısından kişiye düşen sorumlulukların altını çizen Merve Özkan, öğrencilik yıllarındaki tecrübelerini paylaşarak öğrencilerin sorularını cevapladı.

Okul Öncesi Öğretmeni Şule Kurt, mesleğinin öğrenim süreci ve geleceği hakkında bilgi paylaşımında bulunurken; “Okul Öncesi Öğretmenliği, 36 ile 66 aylık çocukların kişisel gelişimlerini desteklemek ve onları ilkokula hazırlamak amacını taşır. Eşit Ağırlık veya Sözelden öğrenci alan bir lisans programıdır. Mezunlar ise kreşler, gündüz bakım evleri, çocuk kulüpleri, özel eğitim anaokulları, anasınıfları ve anaokullarında çalışabilirler. Her ne kadar kadın mesleği olarak görülse de sektörde erkek okul öncesi öğretmenlerine de ihtiyaç var.” ifadelerine yer verdi. Şule Kurt, sunumu sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Mesleğinin tanımını yaparak eğitim sürecini anlatan Özel Eğitim Öğretmeni Yunus Üstün; iş olanakları hakkında, kendi iş yaşamını örnekleyerek bilgi verdi. Toplam 6 yıldır Özel Eğitim Öğretmeni olduğunu belirten Yunus Üstün; 2 yıl özel bir bakım merkezinde meslek elemanı, 1 yıl da özel bir rehabilitasyon merkezinde özel eğitim öğretmeni olarak çalışmasının ardından Nasrettin Hoca Özel Eğitim Uygulama Okulu’na atandığını belirtti. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Üstün, özel gereksinimli bireylerin gelişim öykülerinden de anekdotlar paylaştı.

Kariyer Günleri etkinliğinin diğer konuğu Psikolog İsmail Demirtekin de psikoloji ve alt alanları, psikolojinin geleceği, okumak ve yaşam boyu öğrenmenin bu meslek için önemi ile psikologların çalışma alanlarına ilişkin bilgi aktarımında bulunmasının ardından, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Okul Müdürü Hasan Hüseyin Akbaba, Kariyer Günleri’ne katılımlarından dolayı teşekkür ettiği konuklara birer plaket takdim etti. Bu etkinliğin, öğrencilerin motivasyonunu artırdığını ve doğru hedefler belirlemelerine yardımcı olduğunu vurgulayan Akbaba, diğer meslek gruplarından konuklarla Kariyer Günleri’ni sürdüreceklerini söyledi.