Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre; depremzedeler için sobadan hijyen malzemelerine, battaniyeden uyku tulumuna kadar ürettikleri çok sayıda ihtiyaç malzemesine bu kez de konteyner sınıf eklediler.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; Konya, Gaziantep, Bursa, Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin olmak üzere sekiz ildeki 12 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin, kendi elektrik ihtiyacını da karşılayabilecek şekilde güneş enerjisi santraline sahip bin 200 konteyner sınıf üretimine başladıklarını açıkladı. Bakan Özer’in verdiği bilgiyi göre; Konya Kılıçarslan BİST MTAL ile Mehmet Tuza Pakpen MTAL’nin 150’şer adetle katıldığı üretimde, bütçelendirilen 348 konteyner sınıftan 138’i tamamlanarak depremden etkilenen 10 ile gönderildi. Meslek liselerinin bu konteynerlerle birlikte kullanılacak seyyar tuvalet üretimini de yaptıklarına işaret eden Özer; mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında üretimi yapılan ve monte edilen 130 seyyar tuvaletin tırlara yüklenerek deprem bölgesine ulaştırıldığını kaydetti.

Covid-19 salgını sürecinde maskeden dezenfektana, solunum cihazından tek kullanımlık önlüğe kadar toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri üreterek önemli çalışmalara imza atan meslek liselerini “Kara gün dostu” olarak niteleyen Milli Eğitim Bakanı; eğitim ailesi olarak deprem sürecinde yoğun çaba harcadıklarını belirterek, depremzede öğrencilerin eğitimleri için gösterdikleri çabadan dolayı meslek lisesi öğretmen, öğrenci ve yöneticilerine ayrıca teşekkür etti.