Gözpınarı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan taşınmazda 3 parsel için Kamu Yararı Kararı alınmasına ilişkin teklif üzerine bilgi paylaşımında bulunan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, birkaç yıl önce jeotermal su kaynağından yararlanarak faaliyet göstermek isteyen yatırımcı bir firma ile sonuç alamadıklarını, söz konusu arazide yapılacak düzenlemelere ilişkin sürecin uzamasının buna neden olduğunu söyledi. Başkan Akkaya; Hazine arazisi olan taşınmazın, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ağaçlandırılmak üzere devralındığını, bir bölümünde ağaçlandırma yapıldığını, kalan kısmın ise jeotermal kaynağın bulunduğu alana katılması için girişimde bulunduklarını aktardı. Bu doğrultuda Hazine’ye iade edilen ve daha sonra Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan arazi, Kamu Yararı Kararı alınarak söz konusu alana eklenmiş olacak ve yatırım yapılması beklenen sahanın yüzölçümü, 184 hektar yani 1 milyon 840 bin m2’ye ulaşacak.

Akkaya’nın açıklamalarının ardından söz alan ve İYİ Parti Grubu adına konuşan Galip Karaca; 9 yıl önce gündeme gelen jeotermal su kaynağının değerlendirilmesi konusunda kaplıca, otel, seracılık vb. yapılabileceği üzerine defalarca konuşulduğunu ancak yıllardır bir gelişme kaydedilmediğini söyledi. Karaca, işletmeye talip olan firma tarafından yalnızca tarıma yönelik bir yatırım mı yapılacağını, otelcilik vb. faaliyetlerin de söz konusu olup olmadığını, jeotermal suyun kiralanması ihalesi içerisinde arazide irtifak hakkı ve/veya üst kullanım hakkının nasıl uygulanacağını sordu.

Jeotermal suyun bulunduğu arazide kamulaştırma işleminin, henüz geçtiğimiz Cuma günü tamamlandığını belirten Başkan Akkaya, yanıtında; 2015 yılında MTA tarafından yapılan ihaleye, yüzde 95 Konya Büyükşehir Belediyesi iştiraki ve yüzde 5 Akşehir Belediyesi iştiraki firmalarla katılarak 9 bin hektar sahada su arama ve bulma yetkisi aldıklarını hatırlattı. Seracılık yapmak üzere kullanılacak olan suyun, yapılacak ihale ile kiralanacağını aktaran Akkaya, halihazırda istekli olan firmanın 80 milyon lira yatırım yapacağını ve jeotermal seracılık yapmayı amaçladığını yineledi.