Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığı bilgiye göre; ülkemizde 100 Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulacak. TDİOSB’ler için jeotermal enerji ağırlıklı olmak üzere, güneş ve rüzgar enerjilerinden faydalanılabilecek bölgeler tercih edilecek ve üretimin tamamında yenilenebilir enerji kaynakları harekete geçirilerek maliyetin düşürülmesi sağlanacak.

Bilindiği üzere Akşehir’de Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi; Akşehir-Afyonkarahisar Karayolu üzerinde, Yeniköy ve Ulupınar Mahalleleri arasında bulunan ve daha önce mera olan, sonrasında Hazineye devri gerçekleşen 37,8 hektarlık alanda faaliyete geçecek. Diğer taraftan, Akşehir Gözpınarı Mahallesi’ndeki jeotermal sahadan elde edilecek olan ve seracılık yapmak üzere kullanılması planlanan su, yapılacak ihale ile kiralanacak. Akşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında konunun gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Belediye Başkanı Salih Akkaya, halihazırda istekli olan firmanın 80 milyon lira yatırım yapacağını ve jeotermal seracılık yapmayı amaçladığını aktarmıştı. Sahada, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Jeotermal Ar-Ge Serası bulunuyor.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulması yönündeki planlamalar ve Gözpınarı Mahallesi’nde jeotermal bir kaynağın bulunuyor olması doğrultusunda; jeotermal su çevresinde de Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) veya Sera İhtisas Organize Bölgesi kurulması yönünde öngörü ya da planlama olup olmadığı merak ediliyor.