Emlak Vergisine matrah olacak vergi değerleri; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğinde tespit edilerek duyurulan bina metrekare normal inşaat maliyetleri ile arsa veya arsa payı değeri esas alınarak hesaplanıyor. Tebliğe göre emlak vergisine esas olacak bina inşaat maliyet bedelleri, basit inşaatlardan lüks inşaatlara toplam 5 kategoride belirleniyor.

Tebliğ ekinde yer alan cetvele göre ticarethane/işyeri ve meskenlerde 2024 yılında uygulanacak olan bazı ortalama inşaat maliyetleri şöyle:

*Ticarethane/İşyerleri için betonarme karkas binalarda; lüks sınıf metrekare ortalama inşaat maliyeti 7 bin 295 TL, 1. Sınıf metrekare ortalama inşaat maliyeti 5 bin 103 TL.

*Meskenler için betonarme karkas binalarda; lüks sınıf metrekare ortalama inşaat maliyeti 6 bin 768 TL, 1. Sınıf metrekare ortalama inşaat maliyeti 4 bin 227 TL.

*Bu bedellere; kalorifer veya klima tesisatı için yüzde 8, asansör için yüzde 6 oranında ilave yapılıyor.

Fabrika veya imalathane, otel, sinema ve tiyatro, yurt ve okul, hastane ve klinik binaları ile benzin istasyonları ve garajlar gibi kategorileri de içeren Tebliğ ve ekli cetvele, 31 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazetenin Tebliğler bölümünden ulaşılabiliyor.