Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI) ve THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü ortaklığında, Akşehir Ekrem Çavdar Yamaç Paraşütü Pisti’nde düzenlenen Akşehir XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması’nın ilk gününde Akşehirli müzik grubu Grup Garadüzen, verdiği konserle yarışmacıları ve izleyenleri coşturdu.

2013 yılından bu yana Akşehir’de geleneksel hale gelen organizasyon, Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından kategori 2 (cat 2) onayı ile belgelendirilmiş ve yarışma uluslararası bir boyut kazanmıştı. Bu yıl da yarışmaya; Almanya, İran, Çin, Bangladeş, Tacikistan gibi ülkelerden gelen sporcuların yanı sıra Türkiye’nin birçok ilindeki havacılık kulüpleri, üniversitelerin havacılık toplulukları ve ferdi sporcular olmak üzere toplam 138 yarışmacı katıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel ve Belediye Başkanı Salih Akkaya ile siyasi parti temsilcileri, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar da organizasyonun ikinci gününde uçuşları izleyenler arasında yer aldı. Türkiye Hava Sporları Federasyonu Asbaşkanı Abdullah Kahraman, yaptığı resmi açılış konuşmasında; “Akşehir bizim için çok önemlidir. Bu tür desteklerin sürdüğü sürece biz burada yarışmalarımızı geleneksel olarak devam ettireceğiz.” diyerek destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü ile birlikte koordineli çalışarak ve paydaşları da yanlarına alarak yarışmayı düzenlemeye devam edeceklerini söylerken Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, gençlerin kendilerini daha iyi geliştirmeleri açısından sporun önemini vurguladığı konuşmasında; “Sporun farklı dallarında Türkiye’mizi temsil eden bütün sporcularımıza başarılar diliyoruz. İnşallah Akşehir’imiz, sadece tarihi ve kültürüyle değil aynı zamanda sportif faaliyetler ve başarılarıyla öne çıkan bir şehrimiz olmaya devam eder. Katılımlarınız için ayağınıza sağlık diyor ve iyi uçuşlar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra söz alan Konya Milletvekili Orhan Erdem de yarışma organizasyonunu daha iyi noktalara getirmek adına, başta Belediye ve Kaymakamlık olmak üzere hep beraber hazır olduklarını söyleyerek pilotlara sağlıklı ve başarılı uçuşlar diledi.