Fatih Köle; Akşehir’de kayıtlı nüfusun artırılmasına yönelik çabaların sonuç vermemesini eleştirdiği ve iktidarın değişmesi durumunda verilen sözlerin yerine getirilerek Akşehir’in il olacağını aktardığı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili hemşehrilerim; bundan birkaç ay önce AK Parti ve küçük ortağına il olmak için ne yapıyorsunuz diye bir yazı yazmıştım ve akabinde dökme su ile değirmen döndürmeye çalışarak nüfusu 100 bine çıkarmaya çalıştılar. Malumunuz sonuç, sükutu hayal oldu.

Bir ilçenin il olabilmesi için en geçerli konu, jeopolitik konumudur (kozmopolit değil) ve en büyük etken de iktidar partisinin iki dudağının arasından çıkacak bir kelimeye bakıyor olmasıdır. 20 yıldır iktidarda olan partiden böyle bir hamle göremedik, böyle liyakat yoksunu ekipten bundan sonra da böyle bir icraat beklemek hayalden öteye geçmeyecektir.

İlçemizin il olabilmesi için belediye olarak yapılacak bazı işler vardır. Bunun en önemlisi yapı stokudur. İl olununca 500-600 civarında bir memur ve işçi artışı olacaktır, bu insanların yerleşimlerini sağlamak gerekmektedir. Şu anda Akşehir’de kiralık evlerde sıkıntı varken bu gelen kadronun çadırlarda kalmaları düşünülemez. Şu anki iktidar belediyemizin yaptığı saçma sapan projelerle yıkmaktan öteye geçmiyor, yaptıkları ise sükutu hayal oluyor. Akşehir’de mevkii şu an için bende saklı olan bir bölgede ivedi olarak kentsel dönüşüme geçilecek. Projenin adı da Akşehir Cazibe Merkezi olacaktır, bununla ilgili fizibilite çalışması yapılmış olup belediye seçimlerinin bir ay sonrasında icraata geçilerek bir yıl içinde tamamlanacaktır. Bu sayede yapı stokuna 600 daire ve 300 dükkan olarak eklenmiş olacaktır. Buna istinaden kiralar düşecek, geliri düşük halk ve esnafımız fiyatlardan boğulmayacaktır. Esnaf ise kira yükünü fiyatlara yansıtmayacaktır. Bunlar yapılırken bir vali konağı ve vali konutu da olacaktır.

Sevgili hemşehrilerim; hadi il olalım demeyle il olunmuyor. Bu yüzden bir şeyleri yapacağız ve isteyeceğiz. Partimizin iki milletvekili adayı Hasan Ekici ve Ömer Ünal’ın Meclis’te olmaları kesin gözüküyor. Sayın Ahmet Davutoğlu hocam ve Sayın Kemal Kılıçtaroğlu’nun sözlerine istinaden Akşehir’in il olması kesin. Bugüne kadar verilmiş sözler gibi olmadığını ifade etmek isterim. Siyasette ve siyasetçilerde olması gereken şey, vizyondur. Bugüne kadar Akşehir’de vizyon sahibi bir siyasetçi görmek nasip olmadı, inşallah iktidarımızda nasip olacak.

Not: Geçen yazmış olduğum yazımda Sayın Başkan ve Meclis Üyelerine “kanun önünde hesap vereceksiniz” ibaresini kullanmıştım. Belediye bünyesinde çalışan bazı zat-ı muhteremler de ayaklarını denk alsınlar; kanun önünde yaptıklarınız ve yapmadıklarınızdan hesap vereceğiniz aklınızın bir köşesinde bulunsun. Kimler olduğunuzu anladınız sizler.

Tüm Akşehir halkına saygı ve selamlarımla.”