Başkan Makascı; Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay alınmasıyla Akşehir’in ikinci Organize Sanayi Bölgesine kavuşacağını duyurduğu açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Akşehir Gıda İhtisas OSB kurulması konusunda Milletvekilimiz Orhan Erdem’in öncülüğünde Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası girişimleriyle 10 Kasım 2020 tarihinde bölgemizdeki diğer kamu kurumlarıyla yapılan görüşme sonucunda karar alınmış ve 11 Mart 2021 tarihinde Akşehir TSO tarafından resmi olarak kuruluş işlemlerine başlanmıştır. 20 Mayıs 2021 tarih ve 2582259 sayılı yazı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili kurumlardan olur alınması durumunda, bölgenin kurulmasına onay vermiştir.

Bu konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşlara müracaatlar yapılmış olup Akşehir Gıda İhtisas OSB’nin kurulması noktasında Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılan müracaatlar sonucunda onay alınmasıyla son aşamaya girilmiştir. Bu son süreçte; tüm kurumlarımızdan alınan olur yazılarının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ibrazı ve gerekli işlemlerin yapılmasından sonra Akşehir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmaya hazır hale gelmiştir.

Gıda İhtisas OSB’nin toplam 343 bin 168 m2’lik bir alan üzerinde kurulması planlanmaktadır. Söz konusu alanın yüzde 70’i (240 bin 217 m2) Sanayi Parseli, yüzde 13’ü (44 bin 611 m2) Yeşil Alan, yüzde 7’si (24 bin 21 m2) Yollar, yüzde 6’sı (20 bin 590 m2) Sosyal Tesis Alanı ve yüzde 4’ü (13 bin 726 m2) Arıtma Bölümünden oluşmaktadır. Planlanan alana 20 sanayi tesisi kurulması ve yaklaşık bin 500 kişilik istihdam kazandırması öngörülmektedir.”

Bölgemizin meyve ve sebze üretim üssü olmasında ve şehrimizin kalkınmasında, kurulacak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin önemli bir adım olduğunu belirten Makascı; emeği geçen ve desteğini esirgemeyen Milletvekilli Orhan Erdem ve Belediye Başkanı Salih Akkaya ile tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.