KOSKİ tarafından yapılan hatırlatmaya göre; yılda en az bir defa temizliği yapılmayan su depoları kolera, tifo, sarılık ve hepatit gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklara kapı aralayabiliyor. Söz konusu dezenfeksiyon işleminin halk sağlığı bakımından önemi nedeniyle KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Su Depoları Temizleme ve Dezenfeksiyon Ekibi, su depolarının fiziksel ve kimyasal temizliğini yapıyor. 2022 yılı içerisinde ALO 185 Çağrı Merkezi üzerinden gelen talepleri değerlendiren ekip, yoğun olarak yaz aylarında depo temizliği gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin açıklamada; binada bulunan su deposuna kadar gelen sağlıklı suyun, depo bakımı ve dezenfeksiyonu yapılmamış su deposunda kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlendiği ve başta tifo, kolera, sarılık, hepatit gibi salgın hastalıklar olmak üzere birçok hastalıklara neden olabildiği vurgulandı.

Su depolarının çamaşır suyu, deterjan, kireç gibi hijyen sağlamayan maddeler kullanılarak sıradan kişilere temizletilmemesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada; “Dezenfeksiyon işlemi için KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi yeterli olacaktır. Depo yüzeyleri, basınçlı makine ve kir sökücü aparatlar kullanılarak profesyonel ekiplerimiz tarafından yıkandıktan sonra kirli su dışarı atılmaktadır. Yıkama işlemi bittikten sonra depo yüzeylerindeki çatlak, su sızıntısı ve korozyonlar tespit edilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, ALO 185 Çağrı Merkezi’mize ulaşarak bildirimde bulunabilirler.” ifadelerine yer verildi.