banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

CEZAEVLERİNDE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR

Ceza İnfaz Kurumlarında annelerinin yanında kalan çocuklar ile 18 yaş altındaki hükümlü, tutuklu ve denetimli serbestlik yükümlüsü çocukların psiko-sosyal gelişimlerine destek olmak için Adalet Bakanlığı tarafından yeni bir adım atıldığı açıklandı.

HUKUK 28.07.2021, 00:08 27.07.2021, 17:42 Haber Merkezi
984
CEZAEVLERİNDE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR
banner12

Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca imzalanan işbirliği protokolüyle çocukların eğitim, barınma ve ayni ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan ortak çalışmaların kapsamı genişletilirken, iki bakanlığın taşra teşkilatları arasında yapılacak işlemler de standart hale getirildi.

Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; çalışmalar kapsamında annesinin yanında kalan 0-6 yaş grubu çocukların özel kreş ve gündüz bakımevi hizmetinden ve kurum dışında yapılacak sosyal kültürel faaliyetlerden yararlandırılması daha sistemli hale getirilecek. Salıverilme sonrasında ailesine veya bakım verecek bir yakınına teslim edilemeyeceği ya da teslimin uygun olmayacağı değerlendirilen 12-18 yaş arası çocuk tutuklu ve hükümlülerin uygun sosyal hizmet modellerinden yararlanmalarına imkan sağlanacak. Denetimli serbestlik kapsamında bulunan yükümlü çocuklar, ihtiyaçları doğrultusunda uygun sosyal hizmet modellerinden yararlanacak.

Ayrıca, protokol kapsamındaki faaliyet ve hizmetlerden ebeveynlerinden bir ya da ikisi Ceza İnfaz Kurumunda bulunan, kendilerine bir yakınları tarafından bakılan çocuklar da yararlanacak. Bu kapsamda ebeveyn eksikliği, sosyal çevrenin değişmesi gibi sorunlarla karşılaşan çocukların ihtiyaçları ebeveynlerle yapılan görüşmeler çerçevesinde giderilmeye çalışılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
parçalı az bulutlu