Akşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başlayan program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla devam etti. Üsteğmen İsa Alpşahin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Bugün her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Bugün aynı zamanda; sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı ve mareşallık rütbesinin verildiği günün de yıl dönümüdür.

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı ve mareşallık rütbesi verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölmeye giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları, hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadırlar. Sizler için yapılan hiçbir şey, yaptığınız fedakarlığın karşılığı olamaz.”

Programa; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Adli Yargı Komisyon Başkanı Burak Dinç, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Akşehir Şehitliği’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti okunması ve Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci tarafından yapılan duanın ardından şehit kabirleri protokol tarafından ziyaret edilerek karanfil bırakıldı.  Akşehir Kaymakamlığı tarafından da gaziler ile şehit ve gazi ailelerine Hıdırlık Sosyal Tesisinde yemek verildi.

      

      

      

Gaziler Derneği’nden Kaymakama Tepki

Gazilerin törenlere aktif katılımlarının sağlanmadığı görüşüyle 2022 yılından bu yana bazı gazilerin tören ya da sonrasında verilen yemeğe katılmadıklarını belirten Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce, gazetemizi ziyaretinde şu değerlendirmede bulundu:

“Önceki yıllarda düzenlenen törenlerde bayrağımızın göndere çekilmesi gazilerimiz tarafından yapılıp şiirler okunurken, son yıllarda bu görev izci kardeşlerimize bırakıldığı gibi şiir okunmasına da son verildi. Konuşmaları, ilçe protokolü gibi oturarak izlemesi beklenen gazilerimizin program boyunca ayakta kaldıkları törene bile şahit olduk. Bu konulardaki hassasiyetlerini göstermek isteyen bazı dernek üyelerimiz de Gaziler Günü’nde yapılan törene katılmayarak tepkilerini dile getirmek istediler.”