Akşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından, saat 09:05’de Belediye sireni ile birlikte, yakılan meşaleler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla bayrağımızın göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesi sonrasında izciler tarafından meşale nöbeti tutulmaya başlandı. Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesi tarafından da Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma töreni, Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Hacı Kamil Tunçez; Atatürk’ün, Hatay’ı vatan topraklarına katmak uğruna ağır hastalığının tedavisini bile ertelediğini vurgulayarak “varlığını Türk varlığına armağan ettiğini” söyledi. Tunçez, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın en seçkin ve en saygın lideri şöyle diyordu; ‘İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu ben kelimesi ile ifade edemem. O ben değil bizdir. O memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. Bu Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal budur.’ O’nun ‘Ben gerektiği zaman milletime canımı vereceğim.’ sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini açıkça göstermektedir.

Atatürk yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, cihana örnek olan bir lider olarak gitmiştir. Hiçbir kimse; bu muzaffer general, bu yılmaz devrimi, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar kendi ulusunun kalbine yakın olmamıştır.

Ata’m, Ulu Önderim, Başöğretmenim! Sen de şunu bil; biz evlatların seni hep, senin istediğin halinle hatırlıyoruz: Kocatepe’ye çıkarkenki düşünceli halinle, ‘Ordular; ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’  derken kalkan parmağınla, işgal donanmasına bakıp ‘Geldikleri gibi giderler’ deyişin ve gerçekten gönderişinle, Çanakkale ve Sakarya’da yazdığın destanlarla, çocuklara bakarken dalga dalga olan bir çift deniz göz ile Ülkü ile oynarken bir çocuk gibi şen oluşunla, her zaman şık ve saygın görünüşünle ama en çok da küllerinden doğan bir ulusu tekrar şahlandırışınla. Sen bizim her anımızda hep sol yanımızda olacaksın. Huzurunda saygı ve minnetle eğiliyorum.”

Atatürk’ün yaşamına dair video gösterimi sonrasında sunulan Atatürk Oratoryosu’na, Tarih Öğretmeni Süleyman Aydın zeybek oynayarak eşlik etti. Daha sonra; 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında yapılan resim yapma, şiir yazma ve kompozisyon yazma yarışmalarının ödül törenine geçildi. Yarışmalarda dereceye giren ve ödülleri protokol tarafından takdim edilen öğrencilerimizin isimleri şöyle:

İlkokul Resim Yapma Yarışması: Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Eylül Efsa Yıldız, Nihat Dayanık İlkokulu öğrencisi Zeynep Aktop, Yıldırım Bayezid İlkokulu öğrencisi Ahmet Çağatay Yıldırım.

Ortaokul Şiir Yazma Yarışması: Engilli Hasan Doğan Ortaokulu öğrencisi Hayrunnisa Başeğmez, Değirmenköy Ortaokulu öğrencisi Zeynep Yıldız, 24 Ağustos Ortaokulu öğrencisi Hira Nur Gökçe.

Lise Kompozisyon Yazma Yarışması: Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğrencisi Azra Ceren Bozgöz, Tornacı Erol Cumbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yağmur Durgut, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nazlı Gül Esgin.

Törene; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ