Akşehir Birlik Platformu adı altında başlatılan ve Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan’ın başkanlığındaki oluşum 31 Aralık 2022 tarihine kadar hedeflenen rakama ulaşmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. İkametgahlarını Akşehir’e taşımak isteyen vatandaşlarımız Akşehir Belediyesi’nin destekleriyle oluşturulan 444 9 153 no.lu telefon hattını arayarak bilgi alabiliyorlar.

Bunun dışında Akşehir Belediyesi’nce oluşturulan özel bir ekip; resmiyette dolu olan yaklaşık 600 konutta yaşayan vatandaşlara, bu konutları ikinci adresleri olarak göstermeleri nedeniyle nüfus hesabına bir katkıda bulunmadıklarını iletiyor ve ilk adres olarak e-Devlet üzerinden ikametgah değişikliği yapmalarını talep ediyor.

Bu kampanyaya Antalya’dan da açık bir destek geldi. Antalya AKSEVDER Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kesim, Antalya’da yaşayan Akşehirlilere açık bir davette bulunarak 21 Aralık 2022 Çarşamba günü (bugün) saat 14:00’de dernek lokalinde istişarede bulunmak üzere çağrı yaptı. AKSEVDER Başkanı Kesim, kendisinin ve derneğin Facebook hesaplarında, şu açıklamayı paylaştı:

“Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalara göre Antalya’da yaklaşık 20 binin üzerinde hemşehrimiz yaşıyor. Yıllardır gündeme gelen fakat gerçekleştiğinde Akşehir’in hep dışarıda bırakıldığı il olma konusunda büyük üzüntüler yaşadık ve yaşıyoruz. Artık kendi elimizde olan bir durum için lütfen Antalya’da yaşayan dernek üyelerimiz ve Akşehirli hemşehrilerimiz ellerini taşın altına koymaktan çekinmesinler.

Bu nedenle herkesi, bilgilendirmek üzere dernek lokalimizde yapacağımız istişare toplantısına bekliyoruz. Bilindiği üzere, ikametgah değişikliği için ilçe nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek yok. Herkes e-Devlet şifresinden girerek Akşehir’deki bir akrabasının evinde en fazla 15-19 kişiye kadar ikametgahını alabiliyor ancak Akşehir’de oturan kişinin de e-Devletten kendisine gelen mesajla ONAY vermesi gerekiyor. Artık bir tuşla ikametgahlarınızı Akşehir’e taşıyabiliyorsunuz.”          

Kesim son olarak da Antalya’da yaşayan Akşehirlilere şu sloganla seslendi: “Haydi Antalya’daki Akşehirli Hemşehrilerimiz, el ele verelim ve nüfusumuzu 100.000’in üzerine taşıyalım.”