Zira ben şahsım adına öyle yapıyorum. Sizlere de nacizane önerim bu sıkışık/problemli ortamlarla başedebilmek adına sanat gibi spor gibi alanlara sığınmanızı öneririm. Hiç olmazsa bu sayede bakarsınız kendimize faydası olduğu gibi çevremizdeki insanların da ruhlarına dokunmuş oluruz. Şöyle ki bakarsınız bu uğraşlar neticesinde insanlara armağan edebileceğiniz; bir şiir, bir öykü çıkmış karşınıza. Ayrıca bu sayede çevrenizdeki insanlara da uğraşlarınızla örnek olur, teşvik eder, onları da bu uğraşlara kanalize etmiş olursunuz.

Müzik dinlemek, birde müziğin altyapısını oluşturan bir şiir yazmak onu da şarkı sözü formatında ele alarak geliştirmek ve hatta bir enstrümanla onu beste boyutuna taşımak insanoğlunu son derece farklı boyutlar içine taşıyor bir anda. Bu tip uğraşlar, sonunda uğraş veren insanı, hem bir üretimin içine çekiyor hemde büyük ölçüde psikolojik bir rahatlama(en azından dertlerinden o uğraş süresince uzaklaşma) imkanı sunuyor. Denemeniz önerisiyle bende sıklıkla tıpkı bayram yazımda değindiğim gibi Şenay tarzı ölümsüz şarkı sözü yazarı ve yorumcularımızın sesinden;  60 sonları, 70 ve 80'li yıllara dönüş yaparak onların muhteşem yorumlarının, şarkılarının arasına dahil oluyorum. Hatta kendimce bazı üretimler yapma gayreti içine giriyorum. Sonunda da yukarıda bahsettiğim gibi gerçekten ruhen günümüz sorunlarından bir nebze arınmış olduğumu fark ediyorum. Bir nevi kendime psikolojik tedavi/rehabilitasyon uygulamış oluyorum. Elbette günün sonunda bir başka kazanımımda; eğer kayda değer bir üretim ortaya çıktığını düşünüyorsam insanlarla paylaşıyorum.

Konuyu örneklemek gerekirse, yazıda bahsi geçen yıllar içinde üretilen şarkılardan birisi olan “Arabacı Salih” şarkısına değinebilirim. Şarkıyı sıklıkla dinlerim. Biz Akşehirlileri yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm bu şiir, şarkı ve yorumcudan bahsedeyim bugün sizlere.

Şarkı, sözleri bu yıl Mart ayının son günü vefat eden, Ahmet Çuhacı’nın “Arabacı Salih” şiirinden, Şahap Genç tarafından bestelenen ve Ünol Büyükgönenç’in, 1989’da çıkan “Güzel Günler Göreceğiz” albümüne aldığı ve hakkını sonuna kadar vererek yorumladığı, ARABACI SALİH şarkısı. Şarkı, 11 eserden oluşan albümün 6. şarkısı. Meraklıları için Ünol Büyükgöneç’in muhteşem yorumlarıyla albümde yer alan tüm şarkıları dinleyebilecekleri linki buraya bırakıyorum,

https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=OLAK5uy_me44IbEnJmdYH7y0v-d6tk8Jmuw86Tz3I

Albümün ilk yüzü; Yapıyla Yapıcılar / Hasret / Tairyo Utai Komi / Japon Balıkçısı / Bulutlar Adam Öldürmesin / Arabacı Salih ve ikinci yüzü; Dışarıda Kar Yağıyor / Dışarıda Bahar Geldi / Aynı Daldaydık / Nikbinlik / Odam Kireç Tutmuyor şarkılarından oluşuyor.

Arabacı Salih şarkısını aynı zamanda Trt tarafından çekilen Gençlik Programı’nın arşiv kayıtlarından da dinleyebilirsiniz,

https://www.youtube.com/watch?v=Nb2ZP6ZMggE

Geçen hafta sizlerle paylaştığım yazıda belirttiğim gibi tıpkı Şenay gibi Ünol Büyükgönenç’in de yaptığı “Yeni Bir Türkiye/Oy Gülüm Oy” şarkıları çok ilgi görerek, CHP'nin Mayıs 1977 mitinglerinde sürekli çalınır olmuştu.

Yaşları elverenlerin bildiği Arabacı Salih gibi Akşehir’de yaşamış bir karakteri, şiirine taşıyan Ahmet Çuhacı üstadımı ve şiirini, Temmuz ayı içinde yazacağım ayrı bir yazı konusuna saklayarak kendisine yaradandan rahmet diliyorum. Eserleriyle daima aramızda olacağına inanıyorum.

Şarkının sözlerini oluşturan şiire gelirsek de,

ARABACI SALİH

Arabacı Salih at koşar bildim bileli

Atı eski, arabası eski, kendi de eski

Sırf burun Salih, sırf bıyık ve kocaman elli

At yerine kendini koşar arabaya besbelli

Ki, atını kızından çok sevmiştir

Yük çekmiş, bel ağrısı çekmiştir

Kendisi yememiş, atına yedirmiştir

At yerine kendini koşar arabaya besbelli

Ata vurma, arpaya vur Salih usta

Düşme, rezil olma eşe dosta

Kol kalkmaz, ayak tutmaz bu yaşta

At yerine kendini koşar arabaya besbelli

Yaşadıkça akıl erdiremedi gidişata

Gökte uçak, denizde gemi ve yerde karınca

Tozu dumana katarak ve şaşırtarak Salih'i

Gelip geçtiler, koyup gittiler bir başına

Sonuç: Bu muhteşem eseri bize armağan eden; şarkının sözlerini oluşturan şair-Ahmet Çuhacı, besteci-Şehabettin Genç ve yorumcu-Ünol Büyükgönenç’e buradan minnettar olduğumuzu ifade etmeliyim. Ahmet Çuhacı’ya yaradan dan rahmet, Şehabettin Genç ve Ünol Büyükgönenç’e sağlıklı ömürler diliyorum. 

   

Editör: Pervasız Web