Bu şarkı nereden aklına geldi diyenleriniz olacaktır muhakkak. Gün, bayram olunca, ülkemizin hemen her yaştan insanın da olduğu gibi bende de eskilere gitmek, anılarda dolaşmak ve tabiri caizse “sandıktan bir şeyler çıkarmak”, hafızamızı zorlayarak eski hazinelere ulaşmak adet haline gelmiştir. Anlayacağınız bu bayram günü bende bunu yaptım. Yaşıtlarıma eski günleri hatırlatmak, o yılları bilmeyen genç nesillere de ülkenin o yıllarında ortalığı kasıp kavuran bu şarkı ve şarkıcıyı anımsatmak istedim. En önemlisi de sözlerde ki ülke insanını bir araya getirme mesajını başarılı bulduğum için bir bayram günü buraya taşımak istedim.

Şarkının verdiği mesajın gücü için bir başka kanıt; ülke insanının, birbirine kırdırıldığı o günlerde Bülent Ecevit gibi şair bir liderin, miting meydanlarında kendi konuşmasından önce Şenay’ı kürsüye davet ederek bire bir şarkıyı okutmasındanda belli. Bu yönüyle Şenay siyasi mitinglerde yer alan ilk sanatçıdır diyebiliriz. Miting meydanlarında çalınıp söylenen bahsi geçen “Hayat Bayram Olsa” şarkısı ile birlikte söylediği sözleri yine kendisine ait olan, “Sev Kardeşim” şarkısı da aynı üne sahip, aynı etkiyi yapan, ülke insanını birlik beraberliğe davet eden ikinci bir eserdi.

Şenay’ın kendi yazdığı bu muhteşem şarkı sözlerine gelecek olursak da,

HAYAT BAYRAM OLSA

Şu dünyadaki en mutlu kişi, mutluluk verendir

Şu dünyadaki sevilen kişi, sevmeyi bilendir

Şu dünyadaki en güçlü kişi, güçlükten gelendir

Şu dünyadaki en bilgin kişi, kendini bilendir

Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa

İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza

Şu dünyadaki en olgun kişi, acıya gülendir

Şu dünyadaki en soylu kişi, insafa gelendir

Şu dünyadaki en zengin kişi, gönül fethedendir

Şu dünyadaki en üstün kişi, insanı sevendir

Bütün dünya buna inansa, bir inansa, hayat bayram olsa

İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa, uzansak sonsuza

Sonuç: Bayramda yazı konusu olan her iki şarkıyıda, Şenay’ın sesinden dinlemeniz önerisiyle, birlik beraberliğimiz daim olsun. Her günümüz bayram tadında olsun. İyi bayramlar.

Editör: Pervasız Web